Windows 11 güncellemesi, Başlat Menüsü açma sorunları nedeniyle geri alındı

Windows 11 güncellemesi, Başlat Menüsü açma sorunları nedeniyle geri alındı

Microsoft, bu hafta sonu işletim sisteminde Başlat Menüsü açılış sorunlarına neden olan yeni bir Windows 11 sorununu onayladı. Bazı kullanıcılar, Windows 11 çalıştıran cihazlara KB5014668 yüklendikten sonra sorunu Microsoft'a bildirmeye başladı.

KB5014668, işletim sistemi için en son isteğe bağlı güncelleştirmedir. İsteğe bağlı güncellemeler önizleme olarak yayımlanır, bazıları bunlara beta güncellemeleri der ve Microsoft'un bir sonraki ayın ikinci Salı günü yayınladığı toplu güncellemelere entegre edilecektir.

Windows işletim sistemi için yapılacak toplu güncelleştirmelerin güvenlikle ilgili olmayan kısımlarını önizlemek için isteğe bağlı güncelleştirmeler kullanılır. Yöneticiler bunları işlevsellik testleri için kullanır. İsteğe bağlı güncelleştirmeler, Windows'ta bir kullanıcının bir aygıtta karşılaştığı kritik bir sorunu çözmedikçe yüklenmemeleri gerekir.

Microsoft, 22 Temmuz 2022'de Başlat Menüsü sorununu onayladı.

KB5014668 veya sonraki güncellemeleri yükledikten sonra, az sayıda cihazın Başlat menüsünü açamayabileceğine dair raporlar aldık. Etkilenen cihazlarda Başlat düğmesini tıklamak veya seçmek ya da klavyenizdeki Windows tuşunu kullanmak hiçbir etki göstermeyebilir.

Şirket çok az bilgi veriyor: sorunun kapsamı net değil ve "az sayıda cihazda" sorunu neyin tetiklediği açık değil. Virüsten koruma yazılımıyla uyumsuzluk olabilir, ancak bu şu anda bir spekülasyon.

Bu sorunu yaşayan kullanıcılar belirli iş akışı sorunlarıyla karşılaşabilir. İşletim sistemiyle ilgili deneyimlerine bağlı olarak, sistemi kapatmak bile bazıları için zor olabilir. Eski güzel Ctrl-Alt-Delete burada yardımcı olabilir ve Windows-R ile açılan çalıştırma kutusu, programların ve araçların başlatılmasına yardımcı olabilir.

Microsoft, Bilinen Sorun Geri Alma özelliğini kullanarak sorunu geri aldı. Geri alma işleminin tüketici cihazlarına ve yönetilmeyen cihazlara yayılması "24 saate kadar" sürebilir. Çoğu kullanıcı için sorun, yazı yazılırken çözülmelidir.

Kurumsal olarak yönetilen cihazlar daha fazla dikkat gerektirir:

Etkilenen bir güncelleştirme yükleyen ve bu sorunla karşılaşan kurumsal yönetilen cihazlar için, özel bir Grup İlkesi yükleyip yapılandırarak sorunu çözebilir. Özel Grup İlkesi, Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> KB5014668 220721_04201 Bilinen Sorun Geri Alma -> Windows 11 (orijinal sürüm) içinde bulunabilir.

İsteğe bağlı güncelleme, 11 Ağustos 2022 Salı Yamasının bir parçası olacak.