Windows 11, Copilot ile sistem ve uygulamalar genelinde Yapay Zeka kazanıyor

Windows 11, Copilot ile sistem ve uygulamalar genelinde Yapay Zeka kazanıyor

Microsoft, yeni üretken Yapay Zekası (AI) Copilot'un resmi lansmanını Perşembe sabahı (21) duyurdu. Teknoloji, şirketin yeni ürün ve hizmetlerinin duyurulduğu etkinliğin açılışında CEO Satya Nadella tarafından tanıtıldı.

Nadella etkinliği, son yeniliklerden ve günümüzde teknolojinin kullanıcı tercihlerini desteklemek üzere nasıl şekillendirildiğinden bahsederek açtı. Sadece bu da değil, Copilot gibi üretken yapay zekaların insan hayatını kolaylaştırmak için nasıl geliştirildiğini de anlattı. İş ve kişisel kullanım bağlamından bahsediyor.

Copilot, işletim sistemine (OS) 150'den fazla yeni özellik vaat eden bir güncellemeyle 26 Eylül'den itibaren Windows 11 22H2'de kullanıma sunulacak. Yapay zeka, Görev Çubuğu'nda tıklandığında ekranın yan tarafında bir arayüz açan yeni bir düğme alıyor.

Kullanıcı buradan aşağıdaki gibi etkileşimlere başlayabilir:

İnternette arama yapmak;

Metin yazmak için öneriler istemek;

Bir Spotify çalma listesi oluşturmalarını istemek;

Fotoğrafları düzenlemek, örneğin arka planı kaldırmak;

Matematik problemlerini çözme;

E-postaları yeniden yazmak.

Microsoft'un açıkladığı gibi, Copilot doğrudan Windows 11'e entegre edilecek ve sistemi kontrol etmeyi bile mümkün kılacak. Kullanıcılar, diğer şeylerin yanı sıra, masaüstlerini açık pencerelerle yeniden düzenleyebilecek, sistem arayüzünün karanlık modunu etkinleştirebilecek ve daha fazlasını yapabilecekler.

Şirkete göre, bir e-postayı kopyalamak ve yapay zekadan bilgileri düzenlemesini, metni çevirmesini ve hatta yanıtlar oluşturmasını istemek bile mümkün olacak. Microsoft tarafından vurgulanan bir diğer özellik de Copilot'un sesle kullanılabilmesi ve bunun da bir erişilebilirlik özelliği haline gelmesi.

Cep telefonlarında Copilot ve görüntü oluşturma

Microsoft ayrıca cep telefonlarını Windows 11 ile entegre etmenin mümkün olacağını ve bunun da kendi içinde Copilot'u kullanabileceğini duyurdu. Buradaki amaç, kullanıcıya yardımcı olacak hızlı ve pratik bilgileri aramak, örneğin mesajlardaki seyahat bilgileri gibi, özetler oluşturmak, güzergahlar oluşturmak ve daha fazlasını yapmaktır.

Buna ek olarak, Copilot'u Microsoft 365, Bing, Edge, Teams, Paint, Photos gibi neredeyse tüm Microsoft uygulamaları ve hizmetleriyle birlikte kullanmak mümkün olacak. Her uygulama için Copilot farklı ve özel işlevlere sahip olacak. Şirket, bunlardan birinin yapay zekayı tarayıcıda veya cep telefonunda bir tür "alışveriş asistanı" olarak kullanmak olduğunu belirtti.

Sunum sırasında dikkat çeken bir diğer özellik ise sadece kelimeler kullanılarak yeni görsellerin oluşturulması oldu. Microsoft, Dall-E 3'ün Copilot ile entegrasyonunu duyurdu ve şirkete göre eller, parmaklar, gölgeler, su ve daha fazlası dahil olmak üzere daha ayrıntılı görüntüler garanti edecek.

Windows için yeni özellikler

Microsoft ayrıca Windows 11 ve uygulamaları için de büyük bir güncelleme duyurdu. Örneğin Paint, uygulamanın kendisinde yapay zeka kullanarak çizim yapma, arka planları ve katmanları kaldırma ve daha fazlası gibi düzenlemeler yapabilecek. Uygulama ayrıca Cocreator'ın bir önizlemesini de alacak. Fotoğraflar uygulaması da daha fazla görüntü düzenleme seçeneği kazandı. Bunlardan biri, fotoğrafların arka planını bulanıklaştırabilen Arka Plan Bulanıklaştırma.

Yakalama Aracı'nda kullanıcılar örneğin bir görüntüden metin içeriği çıkarabilecek, Not Defteri ise oturumları otomatik olarak kaydedebilecek. Başka bir deyişle, kullanıcı pencereyi yanlışlıkla kapatırsa veya öngörülemeyen bir şey olursa, uygulama bir belgedeki notları kaybetmeyecek.