Windows 10 Kasım 2021 Güncelleştirmesi Kullanıma Sunuldu

Windows 10 Kasım 2021 Güncelleştirmesi Kullanıma Sunuldu

(Windows 10 sürüm 21H2 güncellemesi kullanıma sunuldu. İşte detaylar..

Microsoft, Windows 10 sürüm 21H2 olarak da bilinen Windows 10 Kasım 2021 güncellemesini bugün yayınladı. Windows 10'un yeni sürümü, tüm cihaz popülasyonuna kademeli olarak dağıtılan daha küçük bir güncellemedir.

Güncellemenin henüz otomatik güncellemeler aracılığıyla cihazlara aktarılmadığını unutmayın. Güncellemeyle ilgilenen Windows 10 yöneticileri, sayfadaki "güncellemeleri kontrol et" düğmesine basmak için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update'e gidebilir. Yeni özellik güncellemesi kontrol sırasında iade edilmelidir ve yöneticiler güncellemenin indirilmesini başlatmak için "indir ve kur" bağlantısını seçebilir.

Microsoft Başkan Yardımcısı, Program Yönetimi, Windows Servis ve Teslimat John Cable, Microsoft'un Windows işletim sisteminin yeni sürümüyle uyumluluğa bağlı olarak Windows 11'in bazı cihazlarda da sunulabileceğini belirtiyor.

Güncelleme, Windows 10 sürüm 2004, 20H2 veya 21H1 çalıştıran cihazlarda aylık özellik güncellemesi gibi yüklenir. Güncelleme, Windows 10'un önceki sürümlerini çalıştıran cihazlarda daha uzun sürecektir.

Yöneticiler, diğer şeylerin yanı sıra bilinen sorunları kontrol etmek için resmi Windows sürüm sağlığı panosunu kontrol etmek isteyebilir. Microsoft, o sırada yalnızca bilinen tek bir sorunu listeler:

Yazdırma sunucusu aracılığıyla paylaşılan yazıcılara yapılan bağlantılar hatalarla karşılaşabilir

Ticari müşteriler, "uygulamalarının, cihazlarının ve altyapılarının yeni sürümle beklendiği gibi çalıştığını doğrulamak" için Cable'a göre hedefli dağıtımlarla başlamalıdır. Windows 10 sürüm 21H2, WSUS, Windows Update for Business ve Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi aracılığıyla edinilebilir.

Windows 10, sürümleri Windows 11 ile uyumlu hale getirmek için yeni bir sürüm kadansına geçiş yapacak. Microsoft'un yeni işletim sistemi her yıl yeni bir özellik güncellemesi alıyor ve bundan sonra Windows 10 da her yıl tek bir özellik güncellemesi alacak. Daha önce Microsoft, yılda iki özellik güncellemesi yayınlıyordu.

Windows 10 için bir sonraki özellik güncellemesi, 2022'nin ikinci yarısında, yaklaşık olarak Windows 11 için bir sonraki özellik güncellemesinin yayınlanacağı tarihte yayınlanacak.

Windows 10'un Home ve Pro sürümleri 18 ay, Enterprise ve Education sürümleri ise 30 ay hizmet ve destek alır. Microsoft, Windows 10 için yeni destek ve hizmet döngüsü olarak yılın destek döngüsünün ikinci sürümünü seçti.

Destek döngüleri, Windows 11 çalıştıran cihazlara göre biraz daha kısadır. Windows 11 Home ve Pro sürümleri 24 ay, Enterprise ve Education sürümleri ise 36 ay desteklenir.
Windows 10 sürüm 21H2 güncellemesini hemen şimdi mi yüklemelisiniz?

Windows 10 çalıştıran cihazları yönetiyorsanız, özellik güncellemesini hemen şimdi yüklemenin iyi bir fikir olup olmadığını merak edebilirsiniz. Özellik güncellemesi yalnızca daha küçük bir güncellemedir ve bu, cihazda sorunlara neden olma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Öte yandan, yeni özellik güncellemelerinin yüklenmesinden önce aylar olmasa da haftalarca beklemek genellikle iyi bir fikirdir. Çoğu özellik güncellemesinde, bazıları özellik güncellemesinin yayınlanmasından sonra keşfedilen hatalar vardır.

Her durumda, güncellemeyi yüklemeden önce bir sistem yedeği oluşturmak iyi bir fikirdir. Hızlı bir şekilde kurulur ve kurulumdan sonraki 30 gün boyunca Windows 10'a entegre edilmiş geri alma seçeneğini kullanabilirsiniz, ancak bir şey bozulursa ikinci bir seçeneğe sahip olmak daha iyidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.