Wikipedia Hacklendi; 53.000 Sayfaya Gamalı Haç Eklendi İşte Detaylar

Wikipedia Hacklendi; 53.000 Sayfaya Gamalı Haç Eklendi İşte Detaylar

Yöneticiler sorunu hızla düzeltti ve saldırının arkasındaki kullanıcıyı yasakladı.

Wikipedia vandalizmi yeni bir fenomen değil, ancak bir kullanıcı on binlerce makaleye gamalı haç eklemeyi başardı. Tahrip edilen sayfalar arasında ABD Başkanı Joe Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Kanada başbakanı Justin Trudeau gibi liderler için olanlar da vardı. Jennifer Lopez, Ben Affleck ve Madonna gibi ünlülerin yazıları da etkilendi.

Gizmodo, sorumlu kişinin yaklaşık 53.000 sayfada kullanılan bir şablonu düzenlediğini bildirdi. Bu nedenle, vandallar, kilitli ve bu tür saldırılara karşı daha fazla korumaya sahip olmaları gereken sayfaları tahrif etti. Wikipedia yöneticileri, sorunu Pazartesi sabahı ortaya çıktıktan hemen sonra düzeltti. Kullanıcı süresiz olarak yasaklanmıştır.

Bir yönetici, en yaygın kullanılan şablonların kilitli olduğunu belirtti, ancak bazılarının herkes tarafından veya bu durumda olduğu gibi, önce bazı iyi niyetli düzenlemeler yapan yeni bir kullanıcı tarafından düzenlenebilir kaldığı görülüyor. Yöneticiler, vandalizmin ardından bazı yaygın şablonları korudu.

Bir Wikimedia Vakfı sözcüsü Gizmodo'ya verdiği demeçte, "kabul edilemez" saldırı "Wikipedia'nın bir dizi politikasını ihlal ediyor" dedi. "Bugün gördüğümüz gibi, Wikipedia'daki çoğu vandalizm beş dakika içinde düzeltildi." Site çok büyük ve sürekli gelişiyor olsa da, yöneticilerin büyük tahrif olaylarını hızla tespit edip çözebilmeleri cesaret verici.