Wi-Fi Araması nedir? İPhone'larda, Android Akıllı Telefonlarda Nasıl Etkinleştirilir; İşte Detaylar

Wi-Fi Araması nedir? İPhone'larda, Android Akıllı Telefonlarda Nasıl Etkinleştirilir; İşte Detaylar

Wi-Fi araması nedir, nasıl kullanılır bunu detayına bakalım; İşte ayrıntılar..

W-Fi arama, kullanıcıların Wi-Fi ağları yardımıyla düşük veya kötü bağlantı alanlarında düzenli arama yapmalarını sağlar. Bu hizmet yalnızca telekom operatörünüz Wi-Fi aramayı destekliyorsa ve abonenin güçlü bir Wi-Fi bağlantısı varsa çalışır. Şebeke bağlantısı düşük olduğunda, uyumlu telefonlar abone olduğu telekom operatörü aracılığıyla düzenli arama yapmak için Wi-Fi şebekesini kullanır.

Yeni Wi-Fi arama hizmeti, özellikle düşük ağ bağlantısı alanlarında faydalıdır. Akıllı telefonda Wi-Fi araması etkinleştirilirse, normal sesli aramalar yapmak için bağlı Wi-Fi ağını kullanır. Örneğin, bir binanın bodrum katındaysanız ve ağ bağlantınız düşük, ancak Wi-Fi güçlüyse, yine de sorunsuz ve düzenli sesli aramalar yapabileceksiniz. Bu hizmet, arama kalitesini iyileştirmeyi ve arama düşüşlerini azaltmayı amaçlamaktadır. Wi-Fi arama hizmeti, aramaları VoLTE (LTE üzerinden ses) ağı yerine VoIP (İnternet üzerinden ses protokolü) üzerinden yapar.

Android akıllı telefonlarda Wi-Fi araması nasıl etkinleştirilir?

Yakın zamanda piyasaya sürülen çoğu telefon, Wi-Fi araması ile uyumludur. Kullanıcılar, ağ ayarlarına giderek ve seçeneği arayarak bunu telefonlarında kontrol edebilir. Seçenek mevcut değilse, telefonda Wi-Fi araması uyumlu değildir. Android telefonlarda Wi-Fi aramasını etkinleştirmek için basit adımları izleyin.

  • Android akıllı telefonunuzdaki Ayarlar menüsüne gidin. Ağlar bölümüne gidin (Bu, Bağlantılar bölümü veya hatta Mobil Ağlar olarak adlandırılabilir).
  • Ağlar bölümünde, Wi-Fi Tercihleri'ne gidin ve ardından Gelişmiş'e tıklayın.
  • Wi-Fi Araması adlı bir seçeneği kontrol edin. Telefona takılı iki SIM kartınız varsa, kullanıcılar hangi numarayı etkinleştireceklerine karar verebilir. Aboneler, her iki numara için bile etkinleştirebilir.
  • Bazı telefonlarda, Wi-Fi arama seçeneği, Gelişmiş bölümünde daha derine inmeye gerek kalmadan doğrudan Şebekeler bölümünde sunulur. Yol, farklı Android telefonların işletim sistemi kaplamalarına bağlı olarak biraz farklı olabilir.

iPhone'da Wi-Fi araması nasıl etkinleştirilir

Bir iPhone'da, telekom operatörü desteklediği sürece Wi-Fi araması kolayca etkinleştirilebilir. Aşağıda belirtilen adımları izleyin.

  • Bir iPhone'daki Ayarlar menüsüne gidin. Telefon'a tıklayın.
  • Mobil Veri > Wi-Fi Araması'na tıklayın (Bu, yalnızca telekom operatörünüz hizmeti destekliyorsa görünecektir)
  • “Bu iPhone'da Wi-Fi Araması” seçeneğini açın. Wi-Fi ile Arama kullanılabiliyorsa, durum çubuğunda operatörünüzün adının ardından Wi-Fi ifadesini görürsünüz. Ardından, aramalarınız Wi-Fi Aramasını kullanır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler