Wi-Fi 7: İlk uyumlu bilgisayarlar 2024'te Intel tarafından piyasaya sürülecek

Wi-Fi 7: İlk uyumlu bilgisayarlar 2024'te Intel tarafından piyasaya sürülecek

Intel yakında, önceki nesil Wi-Fi 6E (802.11ax) ile karşılaştırıldığında ağ bağlantı hızını iki katına çıkaracak olan Wi-Fi 7 (802.11b) protokolünü piyasaya sunacak.

CES 2022'de MediaTek tarafından Wi-Fi 7'nin ilk gösteriminin ardından Qualcomm tarafından Mayıs ayında piyasaya sürülen ilk uyumlu yongaların ardından, artık Wi-Fi 7'nin bilgisayarlarımıza ne zaman ulaşacağını biliyoruz. Gerçekten de ETNews, Intel'in kablosuz çözümlerden sorumlu başkan yardımcısı Eric MacLaughlin'in yakın tarihli bir Asya-Pasifik basın toplantısında, şirketin 2024 yılına kadar dizüstü bilgisayarlarda yeni nesil Wi-Fi 7'yi (veya 802.11be) kullanacağını duyurdu.

Şirket şu anda 48 Gbps'ye kadar hızları hedeflemeyi amaçlayan "Wi-Fi Alliance" sertifikası almak için yeni nesil bağlantı teknolojisini geliştiriyor. Intel çalışanı ayrıca 2024'te birkaç modelde kullanıma sunulmasının ardından şirketin Wi-Fi 7'nin ertesi yıl 2025'te bilgisayarlara kitlesel olarak ulaşmasını beklediğini açıklıyor.

Wi-Fi 7, Wi-Fi 6'ya kıyasla ne getiriyor?

Wi-Fi 6'nın yönlendiricilerimizde görünmesinden bu yana birkaç yıl geçti. Bouygues Telecom kutusuna yeni, daha gelişmiş bir Wi-Fi 6E standardı yerleştirildi ve bu nedenle iki yıl içinde Wi-Fi 7'nin gelmesinden önceki son standart olabilir. Bir hatırlatma olarak, Wi-Fi 6E, önceki Wi-Fi 6'dan çok daha geniş bant genişliği sunan 6 GHz spektrumunu destekler. Kullanılabilir dalga sayısını dört katına çıkarır ve hızı Wi-Fi 6 için 2 GB/sn'ye kıyasla 2,6 GB/sn'ye çıkarır.

Wi-Fi 7, 5,8 Gbps hız sunarken bant genişliğini 6 GHz'de sabitleyecek. Wi-Fi 7 standardı aynı zamanda 7 GHz'e kadar bant genişliğinde bir artışı kabul etmeye hazır olacağından geleceğe dönük olacaktır. Bant genişliği açısından, "Wi-Fi 7, frekans bant genişliğini 802.11ax'tan (170 MHz) 320 MHz'e neredeyse iki katına çıkarıyor ve Wi-Fi hızını iki katına çıkarıyor" dedi McLaughlin. 802.11be standardının yayınlanmasına bir yıldan fazla bir süre olduğu için, işlem hızını daha da iyileştirme şansımız var."

Intel ayrıca Wi-Fi 7 uygulamalarının hızla video oyunlarına, sanal gerçekliğe, artırılmış gerçeklik ve robotlara yayılacağını tahmin ediyor. Hatta Wi-Fi 7'nin yaşlıların düşmelerini de tespit edebildiğini görmüştük.