WhatsApp'ın Kullanıcıların Profillerini Bağlantılar Yoluyla Paylaşmalarına İzin Veren Yeni Bir Özellik Geliştiriyor

WhatsApp'ın Kullanıcıların Profillerini Bağlantılar Yoluyla Paylaşmalarına İzin Veren Yeni Bir Özellik Geliştiriyor

Whatsapp, dünya çapında milyonlarca insan için iletişim modudur. Kişisel sohbetlerden iş anlaşmalarına kadar, uygulama hızlı, güvenilir ve ücretsiz mesajlaşma günlük hayatımızın bir aracıdır. Uygulamanın devasa kullanıcı tabanı, sürekli güncellemeler ister. Yeni bir özellik hakkında en ufak bir bilgi olduğunda haberlerin orman yangını gibi yayılması şaşırtıcı değil.

Son zamanlarda, platformun arayüzünde yeni gelişmelerden geçtiği bildirildi. Bu özellik şimdilik özellikle iş kullanıcıları için. Artık herhangi bir güçlük çekmeden uygulama aracılığıyla müşterileriyle kısa bir bağlantı paylaşma olanağına sahipler. Bu özel özellik şimdilik bir beta sürümüdür ve yalnızca Android platformunda kullanılabilir; Ancak pek çok kişi, yakında iOS platformlarında da kullanıma sunulacağından şüpheleniyor. Bu güncelleme şimdilik sadece Beta olarak yayınlandı ve uygulamanın arayüzünde resmi bir güncelleme olarak görünmesi biraz zaman alabilir. Denemek için can atıyorsanız, Whatsapp'ın Beta sürümüne her zaman kayıt olabilirsiniz!

Arayüzdeki bu değişiklik neden önemlidir? Uygulama daha önce hem iş hem de kişisel kullanıcıların profillerini QR kodları aracılığıyla paylaşmasına izin veriyordu. Ancak, diğer kişinin QR kodunu kendi cihazının kamerası aracılığıyla taraması gerekir; bu, birçok kullanıcının elinde yalnızca bir cihaz olduğu düşünüldüğünde zahmetli olabilir. Bağlantı özelliği özellikle bu sorunun üstesinden gelmede yardımcı olur. Alıcının işletmenize ve kişisel profillerinize erişmesine izin vermekten sadece bir tık uzakta.

Maalesef beklentinizi yüksek tutmayın. WABetainfo tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, Whatsapp'ın 2.22.9.8 Beta sürümü bu güncellemeyi taşıyor. Resimler aynı web sitesi tarafından halka açıldı. Yine de bu özellikler ve görseller platformun kendisi tarafından resmi olarak paylaşılmıyor!

Web sitesi tarafından paylaşılan ekran görüntülerine daha yakından bakıldığında, bildirildiğine göre platform tarafından yapılan ince ama önemli değişiklikler fark edilebilir. Kullanıcının hesap adının yanında bulunan mevcut QR düğmesi, yeni ve değiştirilmiş bir paylaşım simgesiyle değiştirilecektir. Buna dokunmak yeni bir pencere açar ve kullanıcıya profiline benzersiz bir kısa bağlantı kopyalama seçeneği sunar.

Bağlantının benzersiz düzenine bakıldığında, Whatsapp'ın kısa URL'si olan wa.me ile başladığını hemen fark edebilirsiniz. Ayrıca kullanıcının telefon numarasını da içerir. Bu benzersiz bağlantı, kişisel ve ticari kullanıcılara nasıl yardımcı olur? Alıcı bağlantıya tıkladığında, kişisel kullanıcı veya işletme ile kimlik bilgilerini önce telefon defterinize kaydetmeden doğrudan bir sohbet başlatır!

Arayüz yalnızca bağlantıları kopyalamakla sınırlı değildir, aynı zamanda kullanıcılara bağlantıyı profilleriyle paylaşma olanağı da verir.

Şimdilik, bu özelliğin yalnızca iş kullanıcıları için tanıtıldığı bildiriliyor. Normal kullanıcılara bu özelliği kullanma yeteneği verilmeyebilir.

Kesin ayrıntılar genel halktan gizli kalıyor ve henüz platform tarafından açıklanmadı. Bu güncellemeler henüz beta test kullanıcıları için kullanıma sunulmamıştır.