WhatsApp yeni özelliğiyle spam'leri anında engelliyor

WhatsApp yeni özelliğiyle spam'leri anında engelliyor

WhatsApp yeni bir spam önleme özelliğini kullanıma sunmaya başladı. Prensip basit: Kullanıcılar artık bu spam e-postaları gönderenleri doğrudan kilit ekranından engelleyebilir.

Dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı olan mesajlaşma uygulamalarında dünya lideri olan WhatsApp, kullanıcılarını platformunda kalmaya teşvik etmek için düzenli olarak yeni özellikler sunuyor.

Beklenen başlıca yeni özellikler arasında örneğin diğer mesajlaşma servisleriyle birlikte çalışabilirlik yer alıyor. Aslında yakında Messenger, Telegram veya diğerleri gibi rakip uygulamalar üzerinden diğer kullanıcılarla sohbet etmek mümkün olacak. WhatsApp'ın mühendislik direktörüne göre bu özellik, 2023 sonbaharında Android'de ve ardından iOS'ta başlatılan ilk beta aşamasının hemen ardından gelecek.

Ocak 2024'te Meta ayrıca WhatsApp'a yeni bir Bluetooth dosya paylaşım özelliğinin geleceğini duyurdu. Bu "özellik", uygulamanın 2.24.2.20 beta sürümünde tanıtıldı ve bu nedenle yakındaki iki cihazın Bluetooth bağlantısını kullanarak maksimum 2 GB boyutunda dosyalar göndermenize olanak tanıyor.

WhatsApp yeni özelliğiyle spam engellemeyi kolaylaştırıyor

Ve yine de, özellik deposunu güçlendirmek amacıyla WhatsApp, bir anti-spam aracının dağıtımına başladı. Android Central sitesindeki meslektaşlarımızın açıkladığı gibi, uygulamaya, kullanıcıların istenmeyen mesajları doğrudan kilit ekranından engellemesine olanak tanıyan bir özellik eklendi.

Özetlemek gerekirse, potansiyel bir spam mesajı aldığınızda mesaj kilit ekranınızda görünür. Daha sonra Yanıtla ve Engelle olmak üzere iki seçeneğiniz vardır. Blok'a tıkladığınızda başka bir pencere açılır. Burada mesajı göndereni engelleyebilir, aynı zamanda bu kişiyi de rapor edebilirsiniz. Bu sayede bu kişinin gönderdiği son 5 mesaj daha detaylı incelenmek üzere WhatsApp'a iletilecektir. WhatsApp'ın, birkaç kullanıcı tarafından spam faaliyetleriyle ilişkilendirilen numaraları kalıcı olarak yasaklamak için bu seçeneğe güvenmeyi planladığını düşünüyoruz.

Anlayacağınız gibi, bu güncellemenin amacı, uygulamayı açmanıza ve alt menülerde dolaşıp ilgili konuşmada Engelle seçeneğini bulmanıza gerek kalmadan bu spam'i engellemeniz için size zaman kazandırmaktır. Şimdilik bu yeni özellik devreye giriyor, evinize geldiğini görmeden önce sabırlı olmanız gerekebilir.