WhatsApp, Web Sürümüne Yeni Bir Özellik Getiriyor

WhatsApp, Web Sürümüne Yeni Bir Özellik Getiriyor

WhatsApp, asaüstü ve web sürümlerine iki adımlı doğrulama getirmeyi planlıyor.

WhatsApp sohbet geçmişini Android telefonlardan iOS'a taşımaya hazır hale gelirken, uygulama aynı zamanda masaüstü ve web sürümlerini başka bir büyük güncellemeyle iyileştirme çalışmalarına da devam ediyor.

WABetaInfo tarafından bildirildiği üzere WhatsApp, masaüstü uygulamasına ve web sürümüne iki adımlı doğrulama ekleme yeteneği geliştiriyor. Pek çok insan çalışmak ve iletişim kurmak için uygulamaya güvendiğinden, suçluların da dolandırıcılık yoluyla WhatsApp kullanıcılarından yararlanmaya çalışması tekrarlanıyor.

Uygulama, kullanıcıların iki adımlı doğrulama eklemesini ve hatta kullanıcının Touch ID veya Face ID ile uygulamanın kilidini açmasına izin vererek bu dolandırıcılıkların üstesinden gelmeye çalışsa da, hesabını kaybeden veya dolandırılan daha fazla sayıda insan var.

WhatsApp hala çoklu cihaz desteği işlevselliğini hazırladığından, kullanıcılar yakındaki telefona ihtiyaç duymadan, hatta açmadan masaüstünden veya web'den uygulamaya erişebilecekler. Bunu akılda tutarak, iki adımlı doğrulama eklemek, kullanıcıların ekstra korumaya sahip olmasına yardımcı olacaktır.

whatsapp-web-surumune-yeni-bir-ozellik-getiriyor.jpg

WABetaInfo notları:

“WhatsApp hesabınızın kaydı yapıldığında 6 haneli kodu girdikten sonra hesaba giriş yapmak için kişisel bir PIN istenecektir. WhatsApp, iki aşamalı doğrulamayı her yerde yönetmeyi kolaylaştırmak istiyor, bu nedenle gelecekteki bir güncellemede bu özelliği web/masaüstü istemcisinde sunmaya çalışıyorlar.

(…) Web/masaüstü istemcisinde iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak mümkün olacaktır. Bu, özellikle telefonunuzu kaybettiğinizde ve PIN kodunuzu hatırlamadığınızda çok önemlidir.”

Şu an itibariyle, işlev hala geliştirmenin ilk günlerinde olduğundan, genel beta test kullanıcıları için ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil.

WhatsApp'ın hazırladığı bir diğer özellik, uygulamanın iOS sürümünde sesli arama yaparken sohbet duvar kağıdını görüntüleme yeteneğidir. WABetaInfo, "şu anda WhatsApp gerçek sohbet duvar kağıdını göstermiyor (çünkü farklı sohbetler için farklı duvar kağıtları seçebiliyorsunuz), ancak her zaman varsayılanı seçiyor" diyor.