WhatsApp, Uygulama İçi Kullanıcı Şikayetlerini Ele Almaya Başlayacak

WhatsApp, Uygulama İçi Kullanıcı Şikayetlerini Ele Almaya Başlayacak

WhatsApp, uygulama için destek sunacak bir yenilik üzerinde çalışıyor. İşte detaylar..

Bugünlerde insanların birbirleriyle iletişim halinde kalmasının en popüler yolu, dünyanın en büyük anlık mesajlaşma uygulaması haline gelen WhatsApp'tır. Ancak, süreç genellikle WhatsApp'a e-posta göndermek ve aradıkları yanıtı almadan önce gerçekten uzun bir süre beklemek zorunda kaldıklarından, birçok kullanıcı ihtiyaç duydukları desteği almanın onlar için ne kadar zor olabileceğinden şikayet ediyor.

WABI'ye göre WhatsApp, 2021 Mart'ında bunu çözebilecek bir özellik sundu, ancak bu özellik açıklama yapılmadan ortadan kalktı. Bu özelliğin çalışma şekli, uygulamanın içinden doğrudan WhatsApp'a mesaj göndermenize izin vermesiydi. WhatsApp'tan biri daha sonra size bir WhatsApp mesajıyla yanıt verir ve bunun, henüz beta test aşamasında olmasına rağmen, kullanıcıların büyük çoğunluğunun gerçekten mutlu olduğu bir güncelleme olduğunu söylemek yeterlidir.

Tüm bunlar söylendikten ve artık ortadan kalktıktan sonra, bu özelliğin ortadan kalktığını belirtmek önemlidir, ancak iyi haber şu ki WhatsApp şimdi onu geri getiriyor. Bunu yapmak için yapmaları gereken bazı ince ayarlar olmuş olabilir, ancak her iki durumda da çoğu kullanıcı, her şey düşünüldüğünde ve dikkate alındığında böyle bir şeyin kendileri için mümkün olacağından memnun olacaktır.

Bununla ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta, WhatsApp'tan aldığınız tüm mesajların yeşil kenelerle işaretlenmesidir. Bu, WhatsApp'tan veya şirketin temsilcisi gibi görünen kötü niyetli bir aktörden bir mesaj gelip gelmediğini anlamanıza yardımcı olabilir. Siber güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamak için yalnızca yeşil tik işaretli bir WhatsApp hesabındaki konuları tartışmaya özen göstermelisiniz.