WhatsApp Kurucu Ortağı, Signal'in Ceo'luğunu Alıyor

WhatsApp Kurucu Ortağı, Signal'in Ceo'luğunu Alıyor

WhatsApp Kurucu Ortağı, değiştirilene kadar Signal'in geçici CEO'su olarak görev yapacak.

Birine mesaj atmayı düşündüğünüzde, telefonunuzu elinize alıp WhatsApp'a dokunmanız yeterlidir çünkü bu, insanların internet üzerinden mesajlaşmak ve arkadaşlarını aramak için kullandığı en yaygın uygulamadır. Tüketicilerin yurtdışında yaşayan veya şu anda evden uzakta olan biriyle iletişim kurmak istediklerinde başvurdukları uygulama olmuştur.

2014'te WhatsApp çiçek açarken ve teknoloji dünyasında adımlar atarken, "Signal" olarak bilinen başka bir uygulama çevrimiçi mesajlaşma işine girdi ve burada biraz rekabet yaratmaya başladı. Uygulamayı gerçekten duymamış olanlarınız için, WhatsApp'a çok benzer ve neredeyse aynı işlevlere sahiptir. İnternet üzerinden arayabilir, mesaj yazabilir ve emoji gönderebilirsiniz.

Signal uygulaması hemen bir etki yaratmasa da WhatsApp'ın kurucu ortağı Brian Acton ekibini desteklemeye başladığında hızını artırmaya başladı. Acton, Facebook'taki yöneticilerle bazı anlaşmazlıklar yaşadı, bu yüzden şirketten ayrılma zamanının geldiğine karar verdi çünkü WhatsApp'tan para kazanmak istiyorlardı ki bu asla niyetleri değildi.

Şirket adımlar atarken ve dünya çapında dikkat çekerken, Signal Moxie Marlinspike CEO'su uygulamanın CEO'luğundan ayrılmaya karar verdiğini söyledi. Bir blog yazısında, "Sinyal istikrarlı bir şekilde büyüdüğü ve her geçen gün daha iyiye gittiği için, CEO görevinden ayrılma zamanımın geldiğini düşünüyorum" dedi.

Görevden ayrılma planlarını anlatırken, yerine geçecek isim bulununcaya kadar kimin geçici CEO olarak görev yapacağına dair planlarını da açıkladı. Geçici olarak WhatsApp Acton'un kurucu ortağını seçti çünkü kabul edelim, o en bariz seçimdi.

Acton'a çok güveniyorum ve takımı başarıya götürecek tüm niteliklere sahip olduğuna inanıyorum" dedi. Uygulama dünya çapında bu kadar popülerlik kazandığından, liderlikteki bir değişikliğin, daha önce olduğundan daha fazla şeyi büyütmelerine ve fethetmelerine yardımcı olacağına inanıyor.

Uygulama Whatsapp'a çok benzese de, birkaç artısı ve eksisi var. Örneğin WhatsApp'ta, sohbetlerinizin yedeklerini oluşturabilir ve hatta bunları başka bir cihazda alabilirsiniz, ancak bunu Signal'de yapamazsınız. Uygulamayı WhatsApp'tan daha güçlü yapan bir profesyonel, güvenlik özelliğinin WhatsApp'tan biraz daha iyi olduğu düşünülüyor.

Şirket, Acton karşısında yeni bir lider kazanırken, Marlinspike mülakat panelinde adaylarla görüşüyor ve şirketin bir sonraki CEO'sunu bulmaya çalışıyor.