WhatsApp, iOS ve Android Arasında Sohbet Verilerini Aktaracak

WhatsApp, iOS ve Android Arasında Sohbet Verilerini Aktaracak

WhatsApp sonunda iOS ve Android arasında sohbet verilerini aktarabilir.

WhatsApp, birkaç hafta boyunca söylentilerin ardından nihayet mesaj geçmişinin ve içeriğin Android ve iOS arasında aktarılmasını sağladı. Bu özellik, bugün Samsung'un Unpacked etkinliği sırasında resmi olarak duyuruldu. Galaxy Z Fold3 ve Z Flip3, iOS cihazlarından yeni katlanabilirlere aktarımları kapsayan buna izin veren ilk kişiler olacak.

Bu özellik, "önümüzdeki haftalarda" diğer tüm Android cihazlara ve iPhone'lara ulaşmadan önce kademeli olarak Android 10 veya üzeri Samsung cihazlarında kullanıma sunulacak. Bu yeni seçenek için net bir zaman çerçevesi yok, ancak görünüşe göre Samsung, iPhone kullanıcılarını Samsung'a geçiş yapmaya ikna edebileceği umuduyla münhasırlık sağlamak için ipleri çekti. WhatsApp, Android kullanıcılarının iPhone'lara ne zaman veri aktarabileceklerini netleştirmedi.

Hem iOS hem de Android cihazlar USB-C üzerinden Lightning kablosuna (tüm modern iPhone'larda rahatlıkla bulunan kablo) fiziksel olarak bağlandığında sohbetleri aktarmak mümkün olacaktır. İnternet üzerinden platformlar arasında aktarım yapamayacaksınız.

Sohbet geçmişinizin, resimlerinizin ve sesli mesajlarınızın birden fazla bulut yedeğine sahipseniz, yedekler birleştirilmez. Bunun yerine, yeni bir yedekleme yapıldığında aktarılan veriler mevcut yedeklemenin üzerine yazılacaktır.

WhatsApp, on yıldan fazla bir süre önce kurulduğu günden bu yana dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri haline geldi. O zamandan beri, mesajlaşma uygulaması her zaman tek bir cihazdaki tek bir örnekle sınırlıydı. Telefonları değiştirmek, mesajların, resimlerin, sohbetlerin ve sesli notların yeni bir cihaza geri yüklenebilmesi için kullanıcıların yerel depolamaya yedekleme yapmaları gerektiği anlamına gelirdi, ancak işletim sistemleri arasında veri aktarımı hiçbir zaman mümkün olmadı.