WhatsApp Hesabını Yetkisiz Erişimden Koruyun; İşte Nasıl Yapılır?

WhatsApp Hesabını Yetkisiz Erişimden Koruyun; İşte Nasıl Yapılır?

WhatsApp kullanıcıları, iki adımlı doğrulama ve jeton kimlik doğrulama kodları oluşturabilen diğer uygulamalar yardımıyla hesaplarını yetkisiz erişime karşı güvenceye alabilir ve koruyabilir.

Artan siber suçlar ve dolandırıcılıkların ortasında, çevrimiçi ortamda güvende olmak ve korunmak çok önemlidir. WhatsApp, dünyada en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biridir ve günlük olarak resim, sesli not ve çok daha fazlasını paylaşmak için kullanılır. Kişiler artık uygulamanın ödemeler özelliğini kullanarak para bile aktarabiliyor. Son zamanlarda, dolandırıcıların WhatsApp'ta para çalmaya çalıştığına dair haberler vardı. Bu nedenle, WhatsApp hesabınızın güvenliğini sağlamak son derece önemlidir. Hesabınızın güvenliğini artırmak ve yetkisiz erişime karşı korumak için WhatsApp iki adımlı doğrulama sağlıyor.

WABetaInfo tweette "WhatsApp hesabınızı yetkisiz erişime karşı koruyun. WhatsApp, iki adımlı doğrulama sayesinde size hesabınızın güvenliğini artıracak araçlar sunuyor ancak dikkatli olmak size kalmış çünkü muhtemelen aklınıza gelmeyen bir senaryo var" İki adımlı doğrulamanın, WhatsApp hesabınıza daha fazla güvenlik katan isteğe bağlı bir özellik olduğu bilinebilir. Telefon numaranızı WhatsApp'a başarıyla kaydettikten sonra iki adımlı doğrulama ekranını göreceksiniz.

İki adımlı doğrulamayı etkinleştirdikten sonra, 6 haneli kayıt kodunu girdikten sonra WhatsApp'ta oturum açtığınızda ek bir kod (PIN adı verilen) gerekecektir. Ayrıca iki adımlı doğrulamayı etkinleştirirken e-posta adresinizi girme seçeneğiniz de vardır. Bu, PIN'inizi unutmanız durumunda WhatsApp'ın size bir sıfırlama bağlantısı e-postası göndermesini sağlar.

PIN'inizi hatırlamanıza yardımcı olmak için, uygulama sizden düzenli olarak PIN'inizi girmenizi isteyecektir. Ancak, iki adımlı doğrulama özelliğini devre dışı bırakmadan bunu devre dışı bırakma seçeneği yoktur.

Yani iki adımlı doğrulamayı yapılandırmak çok önemli ama muhtemelen aklınıza gelmemiş bir senaryo var. Suçlular, SIM değiştirme gibi çeşitli teknikleri kullanarak telefon numaranızı çalabilir. Tabii ki kolay değil, ancak özel bilgilerinize erişebilir ve alabilirlerse olabilir.

WABetaInfo tarafından hazırlanan bir rapora göre, suçlular telefon numaranıza sahip olduklarında, diğer insanları dolandırmak için WhatsApp da dahil olmak üzere bazı hizmetlerinizi kullanmaya başlayabilirler. Sorun WhatsApp değil, çünkü telefon numaranızın sahibi Instagram, Facebook, Reddit ve diğerleri gibi diğer hizmetlere de giriş yapabilir.

İki adımlı doğrulama sayesinde WhatsApp'ta oturum açamayabilirler, ancak ya PIN'i sıfırlayabilirlerse? O halde WhatsApp hesabınızı nasıl koruyabilirsiniz? WABetaInfo, "Posta adresiniz için iki aşamalı doğrulamayı yapılandırırken asla telefon numaranızı kullanmamalısınız, ancak kimlik doğrulama uygulamalarını kullanmalısınız." Dedi.

Belirteç kimlik doğrulama kodları oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç uygulama vardır.

  • Google Authenticator: Bu uygulama, kimlik doğrulama kodları oluşturmak için kullanılabilir. Ancak, otomatik şifreli kurtarma yedeği bulunmadığını ve kilitlenemediğini belirtmek gerekir.
  • 1Password: Bu uygulamayı kullanarak yalnızca kimlik doğrulamayı yapamazsınız, aynı zamanda kimlik bilgilerinizi kaydetmek için çeşitli özellikler de alırsınız.
  • Authy: Bu uygulama, kimlik doğrulama işlemi için kullanılabilir. Şifreli yedeklemelere bile izin verir ve ayrıca bir PIN veya biyometrik kimlik doğrulama ile kilitleyebilirsiniz.