WhatsApp Gizlilik Güncellemesi, Belirli Kişilerden 'Son Görülme' Durumunu Gizlemenizi Sağlıyor

WhatsApp Gizlilik Güncellemesi, Belirli Kişilerden 'Son Görülme' Durumunu Gizlemenizi Sağlıyor

WhatsApp, "Son Görülme" durumunuzun görünürlüğünü kişi bazında ayarlama yeteneği ve grubun tüm üyelerine bildirilmeden grup sohbetlerinden sessizce ayrılmanın bir yolu da dahil olmak üzere bu ay iki yeni gizlilik güncellemesi sunuyor.

Normal WhatsApp kullanıcılarının bileceği gibi, bir kişinin "Son Görülme" durumu, bu kişinin en son ne zaman açıldığını ve uygulamada etkin olduğunu size bildirerek konuşma dizisinin en üstünde bulunur.

Şu anda, diğer kişilerin en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu görememesi için "Son Görülme" durumunuzu devre dışı bırakabilirsiniz, ancak ayarın seçenekleri "Herkes", "Kişilerim" ve "Hiç kimse" ile sınırlıdır ve bunun hiçbir yolu yoktur.

WhatsApp, Gizlilik ayarlarında, mesajlaşma ağında en son ne zaman aktif olduğunuzu görmemeleri için belirli kişileri seçmenize olanak tanıyan "Hariç Kişilerim..." seçeneğini ekliyor.

İkinci gizlilik güncellemesi, grup sohbetlerine veya daha özel olarak siz onları terk ettiğinizde geliyor. Geleneksel olarak, biri bir grup sohbetinden ayrıldığında, WhatsApp tüm gruba çıkışlarını duyurur ve ayrılma eylemini çok halka açık ve potansiyel olarak garip hale getirir.

WhatsApp resmi olarak en fazla 256 kişinin tek bir sohbet grubuna katılmasına izin verir, bu nedenle bu duyurular ayrıca bir konuşma sırasında çok sayıda gelip gitmeye neden olabilir ve bu da diğer üyelerin dikkatinin dağılmasına neden olabilir.

Durumu iyileştirmek için, bir grup sohbetinden ayrıldığınızda, yalnızca grubun yöneticilerine bilgi verilir. Bir grup üyesi kapsam dışında kalmayı seçtiğinde, "Gruptan ayrıldığınız yalnızca siz ve grup yöneticilerine bildirilecektir" yazan bir iletişim kutusu görünür.

İleriye baktığımızda, çok popüler mesajlaşma platformuna giden bir başka gizlilik özelliği, kullanıcıların "bir kez görüntüle" mesajlarının ekran görüntülerini almasını engellemenin bir yoludur. Kaybolan mesajlardan farklı olarak, mesajlar belirli bir süre sonunda silinmediğinde, bunun yerine alıcı bir kez gördükten sonra kaybolduğunda görüntüleyin.

Buradaki fikir, ekran görüntülerini engelleyerek alıcıların hassas bilgileri diğer kullanıcılarla kolayca kaydedemeyeceği veya paylaşamayacağıdır. WhatsApp hala bu özelliği test ediyor, ancak yakında kullanıcılara sunulmaya başlayacağını söylüyor.