Web3 Tabanlı Projeler Bu Yıl Toplamda 15.800 Rs'den Fazla Crore Zarar Gördü

Web3 Tabanlı Projeler Bu Yıl Toplamda 15.800 Rs'den Fazla Crore Zarar Gördü

Web3 alanındaki kimlik avı saldırılarının ve flash kredi saldırılarının sıklığı arttı.

World Wide Web'in merkezi olmayan bir şekilde ele alınması olan Web3, teknolojideki sonraki şeylerden biri olarak adlandırılıyor. Bununla birlikte, 2022'de Web3 tabanlı projeler, Haziran ayına kadar olan ilk altı ayda 2 milyar dolardan fazla (kabaca 15,881 crore Rs) kaybetti.

CertiK adlı blok zinciri denetim ve güvenlik şirketinin, Q2 2022 için üç aylık Web3 güvenlik raporunu kapsayan bir araştırmasına göre. Rapor, web3 ve kripto para birimi alanının, hızlı kredi saldırıları gibi daha yeni tehditlerin yanı sıra hala hack'ler ve dolandırıcılık tarafından nasıl rahatsız edildiğini gösteriyor.

CertiK raporu, bu "flash kredi" saldırılarına odaklanıyor. Bu, borç alanların çok kısa süreler için son derece büyük miktarlarda kripto paraya erişmesine izin veren merkezi olmayan bir finans mekanizmasıdır. Ancak saldırganlar, borsalarda belirli bir jetonun değerini manipüle etmek için bunları kötü niyetli olarak kullanır. Rapor, 2022'nin ikinci çeyreğinde 27 hızlı kredi saldırısında toplam 308 milyon $ (kabaca 2,400 rupi) kaybedildiğini gösteriyor.

Ayrıca, 2022'nin ilk çeyreğine kıyasla phishing saldırılarının sıklığı da arttı. 2022'nin ilk çeyreğinde yaklaşık 106 phishing saldırısı olurken, bu yılın ikinci çeyreğinde 290 phishing saldırısı gerçekleşti. Rapora göre, kimlik avı girişimlerinin büyük çoğunluğunun vektörü anlaşmazlıktı.

Raporda ayrıca "Halı Çekme"nin de yavaşladığı yazıyor. "Halı çekme", bir projenin kurucularının geliştirmeyi durdurup parayla kaçmasıdır. CertiK raporu, 2022'nin ikinci çeyreğinde halı çekme nedeniyle geçen yıla göre yüzde 16,5 düşüşle toplam 37,46 milyon dolar kaybedildiğini söylüyor.