Waze sonunda uzun zamandır beklenen Apple Music entegrasyonunu ekliyor

Waze sonunda uzun zamandır beklenen Apple Music entegrasyonunu ekliyor

İnanılmaz görünüyor, ancak Google tarafından satın alınan ortak haritalama hizmeti Waze'in, uygulamasını Spotify'a bağlama olasılığını eklemesinden bu yana beş yıl geçti, bu şekilde, doğrudan Waze'in arayüzünde temel oynatma kontrollerine sahip olun. Daha sonra diğer servislerin de benimsediği bu entegrasyon ile kullanıcılar, rotayı gözden kaçırmadan oynatmayı duraklatabilir ve devam ettirebilir ve ayrıca parçalar arasında hareket edebilir.

Waze'in bu bağlantıyı kurduğu ilk hizmetin Spotify olması dünyadaki en normal şey çünkü sonuçta dünyada en çok kullanılan müzik akışı hizmetiydi ve olmaya da devam ediyor. Geçen yılın dördüncü çeyreğine ait verilere göre pazar payı %31, ardından %15 ile Apple Music, %13 ile Amazon Music ve Tencent Music ve %8 ile YouTube Music beşinci sırada yer aldı.

Ancak, bu ilk entegrasyondan bu yana geçen yıllarda durum önemli ölçüde değişti. Bu süre içinde diğer hizmetlerin kullanıcılarının sayısının arttığını gördük ve sonuç olarak Waze'in bu hizmette daha fazla adım atmasını ve onları Android ve iOS uygulamasının arayüzüne entegre etmesini bekliyorduk. Tabii ki kritik bir ihtiyaç olduğundan değil, aksi takdirde yıllar önce çözülürdü, ancak kullanılabilirlik açısından önemli bir gelişme. Ve en çarpıcı şey, gerçekten de öyleydi, ancak şimdiye kadar Apple servisi her zaman dışarıda bırakılmıştı.

Ve iyi haber şu ki, Google tarafından hizmetin blogunda bildirildiği gibi, Waze sonunda Apple Music'i iOS uygulamasına entegre etti. Android terminallerinde Apple Music kullanan Waze kullanıcılarının en azından kısa vadede bu entegrasyondan yararlanamayacaklarını düşündüren kısa açıklamada Android sürümünden bahsedilmiyor.

Waze'in Google'a ait olduğu ve diğer haritalama hizmeti olan Google Haritalar'ın uzun süredir böyle bir entegrasyona sahip olduğu düşünüldüğünde, bu gecikme daha da şaşırtıcı. Diğer durumlarda Google, daha sonra Google Haritalar'a geçiş yapan işlevleri test etmek için Waze'i kullandı. Bu vesileyle, sürecin neden ters istikameti izlediğinin nedenlerini bilmek çok ilginç olurdu.