Vivaldi ve Microsoft, tarayıcılarında 0 günlük güvenlik açığını düzeltiyor

Vivaldi ve Microsoft, tarayıcılarında 0 günlük güvenlik açığını düzeltiyor

Vivaldi ve Microsoft, vahşi doğada aktif olarak kullanılanlar da dahil olmak üzere güvenlik sorunlarını ele alan web tarayıcıları için güncellemeler yayınladı.

Vivaldi Technologies, 15 Nisan 2022'de Vivaldi web tarayıcısının masaüstü sürümü için küçük bir güncelleme yayınladığını duyurdu. Web tarayıcısının yeni sürümü zaten mevcut ve çoğu cihaza otomatik olarak indirilip yükleniyor.

Vivaldi kullanıcıları, Vivaldi Menüsü > Yardım > Güncellemeleri Kontrol Et'i seçerek güncellemenin kurulumunu hızlandırabilir. Açılan sayfa, kurulu olan mevcut sürümü görüntüler; varsa, daha yeni bir sürüm bu noktada otomatik olarak indirilir ve kurulur.

Vivaldi web sitesindeki sürüm duyurusu kısa ama şu noktaya değindi:

[Chromium] 100.0.4896.133'e yükseltildi (CVE-2022-1364 için düzeltmeyi içerir)

Vivaldi, Nisan 2022'nin başlarında yayınladığı tarayıcının 5.2 sürümü için beş küçük güncelleme yayınladı.

Microsoft, Microsoft Edge web tarayıcısının masaüstü sürümü için de bir güncelleme yayınladı. Güncelleme zaten mevcut ve Edge çalıştıran çoğu cihaza otomatik olarak dağıtılmalıdır.

Edge kullanıcıları, tarayıcının adres çubuğuna edge://settings/help'i yükleyerek güncellemenin kurulumunu hızlandırabilir. Açılan sayfa, kurulu sürümü görüntüler. Sayfa açıldığında otomatik olarak daha yeni bir sürüm kontrolü yapılır ve bulunan yeni sürümler otomatik olarak indirilir ve kurulur.

Microsoft Edge 100.0.1185.44 için sürüm notları, güncellemenin vahşi ortamda kullanılan Chromium güvenlik açığı için güvenlik düzeltmesini içerdiğini doğrulamaktadır:

Bu güncelleme, Chromium ekibi tarafından vahşi doğada bir istismar olduğu bildirilen CVE-2022-1364 için bir düzeltme içerir. Daha fazla bilgi için Güvenlik Güncelleme Kılavuzu'na bakın.

Microsoft, güncellemenin Edge'e özgü güvenlik açığı için de bir düzeltme içerdiğini belirtiyor. Güvenlik açığı, CVE-2022-29144, Microsoft'un tarayıcısındaki bir ayrıcalık yükselmesi güvenlik açığını giderir. Edge'e özgü sorun, Microsoft'a göre aktif olarak kullanılmamaktadır.

Google, güvenlik sorunlarını gidermek için Chrome web tarayıcısı için bir güvenlik güncellemesi yayınladı.