Valorant: Riot, Temmuz ayından itibaren sesli sohbet izlemeyi test edecek

Valorant: Riot, Temmuz ayından itibaren sesli sohbet izlemeyi test edecek

Riot Games, önümüzdeki aydan itibaren Valorant'ın sesli sohbetini izlemeye başlayacağını açıkladı. Amaç, oyuncuların hatalı davranışlarıyla mücadele etmek için izleme teknolojisini geliştirmektir.

Duyuru, şirketin blogunda yer alan ve yapımcının "yıkıcı davranışlarla mücadele etmek için kapsamlı çabalarının" bir parçası olan kararı açıkladığı bir gönderide yapıldı. Metin, oyunun hizmet şartlarının "bu tür bir davranış bildirildiğinde oyun içi sesli iletişimin kaydedilmesine ve değerlendirilmesine" izin verecek şekilde güncellendiğini belirtiyor.

Riot, "[sesli sohbet] değerlendirmesinin, davranış politikalarının herhangi bir ihlalini doğrulayabilecek kanıt toplamanın bir yolunu sağlayacağını" da sözlerine ekledi. Ayrıca sistem, şirketin potansiyel cezaların arkasındaki motivasyonları oyunculara haklı çıkarmasına yardımcı olmalıdır.


Duyuru, yeni sesli sohbet izleme sisteminin bu yılın 13 Temmuz'da yalnızca ABD bölgesini ve yalnızca İngilizce konuşmaları kapsayacak şekilde test edilmesinin planlandığını belirtiyor. Stüdyonun amacı, bu yıl içinde gelmesi beklenen projenin beta sürümünün lansmanına kadar teknolojiyi "eğitmek".

Şu anda Riot, oyuncuları raporlara göre değerlendirmeyi ve cezalandırmayı değil, rapor edilen materyalleri izleme sistemini iyileştirmek için kullanmayı planlıyor. Geliştiriciye göre, teknolojinin etkili olduğundan "kendinden emin" olmak gerekir, böylece hatalar meydana gelirse, olası hataları düzeltecek sistemler bulunur.

Riot ayrıca, şu anda eylemin yalnızca Valorant'ta gerçekleşmesi planlanmasına rağmen, sistemin evdeki diğer oyunlara - örneğin ünlü League of Legends gibi - uygulanması gerektiğini de açıkça ortaya koyuyor.