USB4 sürüm 2.0 spesifikasyonu onaylandı, 80 Gbps hız sunuyor

USB4 sürüm 2.0 spesifikasyonu onaylandı, 80 Gbps hız sunuyor

USB Uygulayıcıları Forumu (USB-IF), USB4 Sürüm 2.0 spesifikasyonunu yayınladı. Bu, 2019'da duyurulan ilk sürüme yönelik büyük bir güncellemedir. Halen Thunderbolt protokolü spesifikasyonuna dayanmaktadır.

Şimdi, sürüm 2.0'da hız, USB Type-C kablosu ve konektörü üzerinden 40 Gbps'den 80 Gbps veri performansına yükseldi. Forum, USB Type-C ve USB Güç Dağıtımı (USB PD) özelliklerinin de bu daha yüksek veri performansını sağlamak için güncelleneceğini söyledi.

Ayrıca mevcut daha yüksek bant genişliğini en iyi şekilde kullanmak için daha yüksek performanslı USB 3.2, DisplayPort ve PCI Express (PCIe) veri tünelini etkinleştirmek için protokol güncellemeleri vardır.

Güncellenen USB4 çözümünün temel özellikleri şunları içerir:

  • Mevcut 40 Gbps USB Type-C pasif kablolar ve yeni tanımlanmış 80 Gbps USB Type-C aktif kablolar kullanılarak yeni bir fiziksel katman mimarisine dayalı 80 Gbps'ye kadar çalışma.
  • Mevcut bant genişliğindeki artışı daha iyi kullanmak için veri ve ekran protokollerinde güncellemeler.
  • USB veri mimarisi güncellemeleri artık USB 3.2 veri tünelinin 20 Gbps'yi aşmasını sağlıyor.
  • DisplayPort ve PCIe özelliklerinin en son sürümleriyle uyumlu olacak şekilde güncellendi.
  • USB4 Sürüm 1.0, USB 3.2, USB 2.0 ve Thunderbolt 3 ile geriye dönük uyumluluk.

Kullanılabilirlik

USB4 spesifikasyon güncellemeleri, Kasım ayında bir ara olan USB Developer Days 2022 geliştirici etkinliklerinde yayınlanacaktır. O zaman, hem sertifikalı ürünleri hem de sertifikalı kabloları tanımlamak için marka ve pazarlama yönergelerini USB 80 Gbps'ye güncelleyecektir.