Twitter, 'Özel' Resim ve Videoların İzinsiz Paylaşılmasını Yasakladı

Twitter, 'Özel' Resim ve Videoların İzinsiz Paylaşılmasını Yasakladı

Politika çoğunlukla ünlü kişiler için geçerli değildir, ancak istisnalar vardır.

Twitter, özel bilgi politikasını medyayı içerecek şekilde genişleterek, kullanıcıların özel bir kişinin fotoğraflarını veya videolarını izinleri olmadan paylaşmasını yasakladı. Şirket, bu tür görüntüleri tweetlemenin birinin mahremiyetini ihlal edebileceğini ve potansiyel olarak onlara zarar verebileceğini belirtiyor.

Twitter Güvenlik ekibi bir blog gönderisinde, özel medyanın paylaşılmasından herkes etkilenebilse de, bunun "kadınlar, aktivistler, muhalifler ve azınlık topluluklarının üyeleri üzerinde orantısız bir etkisi olabileceğini" yazdı. Birisi politikayı ihlal eden bir fotoğraf veya videoyu bildirirse, Twitter medyayı kaldırır ve yaptırım seçeneklerine göre işlem yapar. Bunlar, yanıtlarda ve arama sonuçlarında tweet'in görünürlüğünün düşürülmesini veya tweet'i gönderen kişiye tweet'i silmesini söylemeyi içerir. Twitter ayrıca, politikayı ihlal eden kullanıcıları kalıcı olarak askıya alma hakkına da sahiptir.

Politikanın bazı istisnaları vardır. Bir fotoğraf veya videonun ve tweet'teki metnin "kamu yararına paylaşılması veya kamu söylemine değer katması" durumunda, tanınmış kişilerin veya başkalarının özel medyalarını kapsamaz. Başka bir deyişle, eğer haber değeri taşıyorsa, Twitter medyanın platformda kalmasına izin verebilir. Şirket, görüntülerin TV veya gazete gibi başka yerlerde bulunup bulunmadığı gibi faktörleri dikkate alacaktır.

Bununla birlikte, tanınmış kişilerin veya kamuya açık konuşmaların parçası olan kişilerin özel fotoğraflarını veya videolarını paylaşmanın amacı, onları taciz etmek, korkutmak veya susturmak için korku kullanmaksa, Twitter medyayı kaldırabilir. Kötü niyetli davranış ve rıza dışı çıplaklık politikaları hâlâ geçerlidir.

Twitter, diğer kişilerle ilgili adresler, telefon numaraları, kimlik veya finansal bilgiler gibi özel bilgilerin paylaşılmasını uzun süredir yasaklamıştır. Ayrıca, kullanıcıların bu tür ayrıntıları yayınlamakla tehdit ederek başkalarını korkutmasına da izin vermez. Şirket, bugün özel imaj kuralını uygulamaya başlayacağını ve yeni önlemin güvenlik politikalarını insan hakları standartlarıyla uyumlu hale getirme çalışmalarının bir parçası olduğunu söylüyor.