TSMC, Gelişmiş ASML Yonga Üretim Aracını 2024'e Kadar Hazır Edecek

TSMC, Gelişmiş ASML Yonga Üretim Aracını 2024'e Kadar Hazır Edecek

Tayvan Semiconductor Manufacturing Co yöneticisi Perşembe günü düzenlediği bir konferansta, dünyanın en büyük yonga üreticisinin 2024'te ASML'nin en gelişmiş litografi aracının bir sonraki sürümüne sahip olacağını söyledi.

TSMC'nin Silikon Vadisi'ndeki teknoloji sempozyumu sırasında araştırma ve geliştirmeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Y.J. Mii, "İleriye bakıldığında, TSMC, müşterilerin inovasyonu körüklemesi için gereken ilgili altyapıyı ve desenleme çözümünü geliştirmek için 2024'te yüksek NA EUV tarayıcıları getirecek" dedi. .

Mii, daha küçük ve daha hızlı yongalar yapmak için gereken ikinci nesil aşırı ultraviyole litografi araçları olan cihazın seri üretim için ne zaman kullanılacağını söylemedi. TSMC rakibi Intel Corp, makineleri 2025 yılına kadar üretimde kullanacağını ve makineyi alan ilk kişi olacağını söyledi.

Intel, diğer şirketlerin tasarladığı çipleri yapma işine girdikçe, bu müşteriler için TSMC ile rekabet edecek. Bu nedenle sektör, yeni nesil çip teknolojisinde hangi şirketin üstün olduğunu yakından izliyor.

TSMC iş geliştirme kıdemli başkan yardımcısı Kevin Zhange daha sonra TSMC'nin 2024'te yeni yüksek NA EUV aracıyla üretime hazır olmayacağını, ancak daha çok ortaklarla araştırma amaçlı kullanılacağını açıkladı.

TechInsights'ın sempozyumda bulunan çip ekonomisti Dan Hutcheson, "TSMC'nin 2024'te sahip olmasının önemi, en ileri teknolojiye daha hızlı ulaşmaları anlamına geliyor" dedi. "EUV teknolojisi öncü olmak için çok kritik hale geldi… yüksek NA EUV, çip teknolojisini liderliğe taşıyacak teknolojideki bir sonraki büyük yeniliktir."