TSMC, dört yeni 3nm yarı iletken çip tesisi kuruyor

TSMC, dört yeni 3nm yarı iletken çip tesisi kuruyor

Birkaç hafta önce Samsung, dünyanın önde gelen imalat firması olarak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company'yi (TSMC) devirerek 1 numaralı sırayı almasına yardımcı olabilecek yaklaşık 355 milyar dolarlık yatırım yapma konusunda agresif bir planını açıkladı.

Buna karşılık TSMC, kendisini rekabette önde tutmak için yaklaşık 120 milyar dolarlık bir yatırım açıkladı. Bu sayede Tayvanlı firma, Tayvan'ın Tainan şehrinde her biri 10 milyar dolar değerinde dört yeni çip üretim hattı inşa etmeyi planlıyor. Bu fabrikalar, Nikkei Asia'ya göre yıldırım hızında 3nm çipler üretecek. Her iki üretici de bu çipleri 2022 yılı sonuna kadar kullanıma sunacağını iddia ediyor.

Çok da uzak olmayan bir geçmişte, bilgi işlem, mobil ve özellikle otomobil endüstrisi, COVID-19 karantinalarından kaynaklanan endüstriyel çıktılardaki düşüş nedeniyle araçlarında yarı iletkenlerin mevcudiyetinde bir kıtlıkla karşı karşıya kaldı. Üretim programları bir darbe alsa da, önde gelen üreticiler Samsung ve TSMC, eski müşterileri elde tutmak ve yenilerini çekmek için devam eden bir teklifle elektronik cihazlar için daha hızlı yonga setleri geliştirmeye devam etti.

Gelişmiş yarı iletken cihaz kapasitesinin %90'ından fazlasına sahip olan Tayvan, en iyi çip üreticisi olmaya devam ediyor. Geri kalan kısım, Semiconductor Industry Association'ın verilerine göre Güney Kore tarafından karşılanmaktadır.

Şu anda hem TSMC hem de Samsung Foundry, gelişmiş düğümleri ile endüstri liderlerini Apple, Nvidia, Qualcomm, AMD, MediaTek vb. cezbetmeye çalışıyor ve 3nm yongaları bir çentik olan 3nm yongaları sunmak için Gate ALl Around (GAA) teknolojisini kullanarak çıtayı yükseltiyor. zaten mevcut olan 4nm çiplerinden daha fazla.

Geleceğe bakıldığında, her iki rakip firma tarafından 2025 yılına kadar piyasaya çıkması amaçlanan 2nm çipleri seri üretme planları devam ediyor.