Toyota, Kuzey Carolina'da 1,29 milyar Dolar Değerinde Pil Fabrikasını Kuruyor

Toyota, Kuzey Carolina'da 1,29 milyar Dolar Değerinde Pil Fabrikasını Kuruyor

Tesis sonunda yılda 1,2 milyon araç için güç hücreleri üretmeyi planlıyor. İşte ayrıntılar..

Toyota, önerilen 1,29 milyar ABD doları değerindeki pil üretim tesisi için bir yer seçti. Pazartesi günü, otomobil üreticisi tesisi Kuzey Carolina'nın merkezindeki Randolph County'de bulunan Greensboro-Randolph Megasite arazisi üzerine kuracağını söyledi. Tesis 2025 yılında tamamlandığında, her biri yılda 200.000 araç için pil üretebilen dört üretim hattından oluşacak. Toyota, sonunda tesisi yılda 1,2 milyon arabayı destekleyecek yeterli güç hücresi üretecek şekilde genişletmeyi planlıyor.

Tesis, otomobil üreticisinin ABD'deki pil üretim kapasitesini genişletmek için ayırdığı 3.4 milyar dolarlık daha geniş bir yatırımın parçası. Toyota 1.29 milyar dolarlık tesisi ilk duyurduğunda, yaklaşık 1.750 iş yaratacağını söyledi. Şirket, Greensboro-Randolph Megasite'yi birkaç nedenden dolayı seçtiğini belirtiyor. Daha dikkate değer olanlardan biri, yenilenebilir enerjiye erişimi olan bir yer olmasıdır. Toyota, tesiste pil üretmek için yüzde 100 temiz enerji kullanmayı "taahhüd ettiğini" söyledi.

Projenin ölçeği, otomobil üreticisinin elektrifikasyon stratejisini çeşitlendirmesi gerektiğinin bir göstergesi. Toyota, yakıt hücresi teknolojisine diğer tüm otomobil üreticilerinden daha fazla yatırım yaptı. Şimdiye kadar, çabaları için gösterecek çok az şey var. California dışında, onun Mirai yakıt hücreli sedanını satın alamazsınız. Ancak şirketin son planı, 2025 yılına kadar 15'i akülü elektrikli araç olmak üzere 70 farklı elektrikli model sunmak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.