TikTok'un Yeni 'Bu Reklam Hakkında' Aracı Kullanıcılara Verilerinin Reklam Hedefleme İçin Nasıl Kullanıldığına İlişkin Görüş Sağlıyor

TikTok'un Yeni 'Bu Reklam Hakkında' Aracı Kullanıcılara Verilerinin Reklam Hedefleme İçin Nasıl Kullanıldığına İlişkin Görüş Sağlıyor

Hedefli reklamcılık konusu bugünlerde pek çok insanın kafasında görünüyor ve önde gelen dijital platformlar da bir istisna değil.

İlk olarak, Apple'ın, izlenmek isterlerse kullanıcıların onay vermelerini sağlayan yeni uygulama içi reklam izleme şeffaflık aracını duyurduğunda dünyayı alt üst ettiğini gördük.

Şimdi, bu tema boyunca bir şeyle çoğunluğa katılan en son şirket TikTok oluyor. Evet, popüler kısa video uygulaması, "Bu Reklam Hakkında" adlı yeni bir aracı kullanıma sunuyor.

Son zamanlarda firma, kullanıcıların özel verilerinin reklamları hedeflemek amacıyla uygulamada nasıl kullanıldığını açıkça belirten bir blog yazısı yayınladı.

Araç, uygulamadakilere reklam görüntülerken dahil olan farklı öğeleri görmeyi çok daha kolay hale getiren bir panel biçiminde ortaya çıkar.

TikTok, bu yeni özelliği tanıtmanın tüm amacının, kullanıcıların yayınlarında açılan herhangi bir reklamı tıklayabilmeleri ve böyle bir reklamın neden onlar için ilk etapta uygulama tarafından görüntülendiğini öğrenebilmeleri olduğunu söylüyor.

TikTok, bunun, uygulamanın reklamcılık için ayrılmış uygulamalarında nasıl daha fazla şeffaflık ortaya koymak istediğiyle ilgili başka bir yol olduğunu da ekliyor. Ayrıca, bazı kullanıcıların hedeflenen reklamların tüm sürecinin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabileceğini umuyorlar.

Kullanıcılar, ekranda “Bu İlan Hakkında” yazan sekmeye bastıktan sonra, üçüncü şahıslardan elde edilen veriler sayesinde reklamlarının kişiselleştirilmesini kapatma şansına sahip oluyorlar. Ayrıca TikTok, sekmenin açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın, platformun reklam kampanyaları için kullanıcıları hedefleme sürecinin bir parçası olarak platformdaki kullanıcıların aktivitelerinden yararlanmayı başardığını ortaya koydu.

Bu yeni güncelleme, TikTok'u, benzer şeffaflık araçlarını öne süren sosyal medya dünyasındaki bir dizi diğer önde gelen uygulamayla daha uyumlu hale getireceğinden emin. Ancak, uygulamanın, kişiselleştirilmiş reklamlar amacıyla farklı şekillerde kullanıcıları kişisel olarak takip etme olağan işine kesinlikle devam ettiğini not etmek için bu noktaya dikkat etmeliyiz.

Haberler çok şok edici çünkü biz bu konuda konuşurken daha katı kurallar ve politikalar yürürlüğe giriyor.

Daha geçen ay, uygulama, uygulamanın gizlilik politikasında yapılacak olası bir değişikliği askıya almaktan başka seçeneği kalmadığını duyurduğunda manşetlere çıktı. Bu, hedeflenen reklamcılıkla bağlantılı kullanıcı içgörüleri elde etmekle ilgiliydi. Bu değişikliğin AB tarafından öne sürülen veri koruma protokolleri tarafından yasal olup olmadığıyla ilgili pek çok soru vardı.

Böylece, bu spektrumun iki kenarı olduğunu görebiliriz. Biri TikTok'un reklamcılığı hedefleme uğruna kişisel ayrıntılar konusunda biraz daha açık olmaya çalışmasıyla ilgili. Öte yandan, katı kısıtlamalardan kaçmaya çalıştığını görüyoruz.

Bu nedenle, tüm bildiğimiz, değişikliğin devam etmesi için AB'nin kesinlikle daha yakından bakacağı ve uygulamanın gerçekten değişikliği yapıp yapamayacağına bakacağı.

Ancak bu, TikTok'un reklam kullanımıyla ilgili tek güncellenmiş genel bakış değil. Şirket ayrıca, reklam kullanım politikasının güncellenmiş bir versiyonuyla kullanıcılarının reklam dünyasını daha iyi anlamasını sağlamayı planlıyor.

Bu, gösterilen reklamların cinsiyete ve kullanıcı ilgi alanlarına dayalı tahminlerle bağlantılı olup olmadığını ölçecektir. Gördüğünüz gibi, uygulama kullanıcıları arasında farkındalık yaratmakla çok ilgileniyor ve bu tür güncellemelerde yanlış bir şey olmadığını düşünüyoruz.