TikTok Şimdi ABD'de Apple ve Google App Store'dan Kaldırılıyor

TikTok Şimdi ABD'de Apple ve Google App Store'dan Kaldırılıyor

Hindistan'dan sonra, TikTok şimdi ABD'de katı eylem olasılığı ile karşı karşıya. ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) başkanı Brendan Carr, Apple ve Google'a yazarak Çin kısa video yapım platformu TikTok'u "gizli veri uygulamaları modeli" nedeniyle ilgili uygulama mağazalarından kaldırmalarını istedi.

Mektupta Carr, TikTok'un "yeni raporların Pekin'de erişildiğini gösterdiği hassas verilerin bir kısmını topladığını" söyledi.

Apple CEO'su Tim Cook ve Google CEO'su Sundar Pichai'ye, "Bildiğiniz gibi TikTok, uygulama mağazalarınız aracılığıyla milyonlarca Amerikalı tarafından kullanılabilen bir uygulamadır ve bu ABD'li kullanıcılar hakkında çok sayıda hassas veri toplar" diye yazdı.

Carr mektupta, "TikTok, Çin Komünist Partisi'ne bağlı ve Çin yasalarına göre ÇHC'nin gözetim taleplerine uyması gereken bir kuruluş olan Pekin merkezli ByteDance'e ait" dedi.

Geçen hafta BuzzFeed News, internet devi ByteDance'in Çin merkezli çalışanlarının ABD'li TikTok kullanıcıları hakkındaki verilere defalarca eriştiğini bildirdi.

Raporda, 80'den fazla dahili TikTok (ByteDance'e ait) toplantısından sızan seslere atıfta bulunuldu, Çin'deki mühendisler Eylül 2021 ile Ocak 2022 arasında ABD verilerine erişebildi.

Carr, "TikTok'un, kapsamlı veri toplamasının Pekin'in bu hassas verilere görünüşte kontrolsüz erişimiyle birleşmesi nedeniyle kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturduğu açıktır." Dedi.

Apple ve Google, Carr'ın mektubuna henüz tepki vermedi.

TikTok'un kullanıcı verileri uygulamaları birçok kez şüphe altına girdi.

Son tartışmalara tepki gösteren bir TikTok sözcüsü, şirketin ABD kullanıcı verilerinin güvenliğiyle ilgili herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi. Sözcü, raporlarda, "Bu yüzden alanlarında uzmanları işe alıyoruz, güvenlik standartlarımızı doğrulamak için sürekli çalışıyoruz ve savunmamızı test etmeleri için saygın, bağımsız üçüncü taraflar getiriyoruz" dedi.

2020'de Hindistan, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'u yasakladı ve hem eski Başkan Donald Trump hem de mevcut başkan Joe Biden, kısa video uygulamasının Çin ile ilişkileri ve ABD kullanıcılarının verilerini nasıl etkilediği hakkında sorular yöneltti.

Hindistan, ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek, Çin'e ait diğer birkaç uygulamayla birlikte kısa video yapma uygulamasını yasaklamıştı.

TikTok kısa süre önce ABD kullanıcılarının verilerini ülke içindeki Oracle sunucularına taşıdığını söyledi. Bir blog gönderisinde şirket, "ABD kullanıcı verilerinin varsayılan depolama konumunu" Oracle olarak değiştirdiğini ve "ABD kullanıcı trafiğinin yüzde 100'ünün" artık bulut sağlayıcısı tarafından barındırıldığını söyledi.