TikTok Milyonlarca Videoyu Kaldırdı! TikTok'ta Neler Yaşanıyor?

TikTok Milyonlarca Videoyu Kaldırdı! TikTok'ta Neler Yaşanıyor?

TikTok, kullanıcı videolarının önemli bir kısmını kaldırdı. Videoların neden kaldırıldığı merak edilirken detaylar ortaya çıktı. TikTok, Temmuz ayından bu yana ne kadar video sildiğini de açıkladı. ByteDance, yapay zeka ile videoları analiz ediyor.

TikTok, artık kurallara aykırı olan videoları otomatik olarak tespit ediyor ve gereğini yapıyor. Her gün on milyonlarca video yüklenilen platformda sistemi korumak ve kullanıcıların güvenliğini sağlamak için algoritmada değişiklik yapıldı. Yapay zeka, yüklenen videoları inceleyerek hızlı bir denetimden geçiriyor. Bu sayede eğer uygulama içerisinde aykırı bir durum var ise video kaldırılıyor. Ancak videoların kaldırılmasının yanı sıra küçük yaştaki kullanıcıların uygulamaya giriş yapabilmesi de büyük sorun. Yaşlarını 18'den büyük göstererek uygulamanın yetişkinler için olan kısmına kolayca girebiliyorlar. Hal böyle olunca çok daha farklı içeriklerle karşılaşıyorlar. Şirket, bu soruna tam anlamıyla bir çözüm bulabilmiş değil. Çin'deki versiyonda devlet ile ortak bir çalışma yapıldığı için kullanıcılar kafasına göre hareket edemiyor. Ancak global anlamda önemli sorunlar yaşandığı açık. Bu yüzden şirketin bir an önce önlem alması gerekiyor.

TikTok Videoları Neden Kaldırılıyor?

Videoların kaldırılmasındaki en önemli neden, kullanıcıların bir şekilde kurallara uymaması. Yüklenilen videolarda şiddet, cinsellik, çıplaklık ve daha pek çok yasak içerik bulunması durumunda videolar tek tek kaldırılıyor. Gün içerisinde 90 milyondan fazla video yüklendiği belirtilmekte. Bu da demek oluyor ki bu zamana kadar milyonlarca video kaldırıldı. Ayrıca, kaldırılan videoların yüklenilen videolara oranına bakacak olursak %1-2 arasında değişkenlik göstermekte. TikTok, kullanıcıların güvenliği ve kaliteli içerik görebilmeleri için yoğun çaba sarf ediyor. Bu hamlesiyle de dikkatleri üzerine çekti. Yine de zaman zaman kalitesiz içeriklerin bir anda popüler olması nedeniyle de tepkilerin hedefi haline geliyor. Aileler, Twitter'da yaptığı etiket çalışması ile TikTok'un kapatılması gerektiğini savunmuştu. Şirket, global anlamda önemli bir topluluğun tepkisi altında. Ancak bu sorunun çözülmesi için de yoğun çaba sarf ettiklerini ifade ediyorlar.

tiktaksx.jpg

TikTok Ekibi de Çalışıyor

Uygunsuz videoların kaldırılmasında yalnızca TikTok yapay zekası değil, çalışanlardan oluşturulan özel bir ekip de videoları tek tek inceliyor. Şikayetler doğrultusunda incelenen videolar karara bağlanıyor ve kaldırılıp kaldırılmayacağı kesinleşiyor. Ancak otomatik tarama sistemi videoların silinmesi bakımından büyük öneme sahip. Çalışanların desteği ile milyonlarca videonun ayıklanması çok uzun sürerdi. Sürekli olarak yeni video yüklendiği için de büyük bir probleme neden olurdu.

80 Milyon Video Kaldırıldı

Temmuz ayından bu yana kaldırılan video sayısının 80 milyonu bulduğu ifade ediliyor. Şirketin kaldırdığı video sayısı günlük yüklenen video sayısı ile eşdeğer. Bu gelişme ile şirketin her daim gelişime açık olduğunu söylemek mümkün.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler