TikTok, İçerik Oluşturucu Aboneliklerini Test Etmek İçin Instagram'a Katıldı

TikTok, İçerik Oluşturucu Aboneliklerini Test Etmek İçin Instagram'a Katıldı

İçerik oluşturucular, içeriklerine erişim için ücret talep edebilecektir.

Instagram, içerik oluşturucular için ücretli abonelikler sunmaya başladıktan kısa bir süre sonra TikTok, davayı takip edebileceğini söyledi. Hizmet, The Information'ın ilk bildirdiği gibi, etkileyicilerin uygulamada paylaştıkları içeriğin en azından bir kısmını ödeme duvarına izin verecek bir özelliği araştırıyor.

TikTok'un abonelikleri sınırlı olarak test ediliyor, bu nedenle en sevdiğiniz içerik oluşturucuların bunları kullandığını yakın zamanda göremeyebilirsiniz. Platform, özelliğin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntı sağlamadı. Bir TikTok sözcüsü Engadget'a “Topluluğumuza değer katmanın ve TikTok deneyimini zenginleştirmenin yeni yollarını her zaman düşünüyoruz” dedi.

Twitch, Twitter ve YouTube gibi platformlarda olduğu gibi TikTok da izleyicilerin Creator Next programına kayıtlı olan influencerlara ipuçları göndermesine olanak tanıyor. Kullanıcılar ayrıca yaratıcılara sanal hediyeler satın alabilir ve gönderebilir.

Diğer para kazanma seçenekleri ve rakip platformların abonelikleri benimsediği göz önüne alındığında, TikTok'un da bu yolu izlemesi şaşırtıcı değil. 2020'de TikTok, içerik oluşturucuları desteklemek için 200 milyon dolarlık bir fon duyurdu.

Meta ayrıca etkileyicilere yoğun bir şekilde harcama yapıyor. Şirket, geçen yıl Facebook ve Instagram gibi yaratıcılara 2022'nin sonuna kadar onları rakiplerinden uzak tutma umuduyla 1 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. CEO Mark Zuckerberg, şirketin en az 2023 yılına kadar kazançlarından kesinti yapmayacağını söyledi. Instagram abonelikleri şu an için yalnızca çok az sayıda içerik oluşturucu tarafından kullanılabiliyor, ancak önümüzdeki aylarda diğerlerine erişim açma planları var.