TikTok E-Ticarete El Attı! Amazon ve Alibaba'nın Yeni Rakibi Geliyor!

TikTok E-Ticarete El Attı! Amazon ve Alibaba'nın Yeni Rakibi Geliyor!

TikTok, yeni e-ticaret sitesiyle satışa başlayacak. Üstelik Alibaba ve Amazon'a büyük bir rakip olarak doğacak. ByteDance'ın yaptığı açıklamada siteyle ilgili yeni bilgiler verildi. Peki yeni e-ticaret sitesi Türkiye'de satış yapacak mı?

TikTok'un sahibi olan şirket ByteDance, yepyeni bir site ile kullanıcılarının karşısına çıkacak. E-ticaret konusunda önemli bir devrim yaşanıyor. Pandemiyle beraber pek çok kullanıcı evden siparişe daha fazla önem vermeye başladı. Bu durum rakip sitelerin hızlı bir şekilde doğmasına neden oldu. Sosyal medyadaki sıçramadan en iyi etkilenen uygulamalardan biri de TikTok'tu. Her ay artan aktif kullanıcı sayısı ile dikkat çeken TikTok, artık işleri daha da büyütmek istiyor. TikTok'un da aracı olacağı bir site, yakında satışlara başlayacak. E-ticaret devleri arasında olup olmayacağını zamanla göreceğiz. Fakat ByteDance'in çeşitli tedarikçiler ve satıcılarla yoğun görüşme içerisinde olduğu belirtiliyor. Yani bu işe çok sıkı bir şekilde hazırlanıyorlar. Yakın zamanda Çin'li bir yayın organına verdikleri demeçte de bundan bahsettiler. Şirketin kullanacağı arayüzün Alibaba ile benzerlik göstermesi muhtemel. Böylelikle çok daha aktif ve alışılagelmiş bir platform olmayı hedefliyorlar. Bu noktada TikTok kullanıcılarından yararlanılacak.

tiktokk.jpg

TikTok ile Alışveriş Yapılacak!

TikTok uygulaması üzerinden de yeni siteye bir köprü kurulması bekleniyor. Böylelikle uygulama aracılığıyla alışveriş yapmak mümkün olacak. Pek çok kişi bu özelliğin gelmesini beklemiyordu belki ancak yapılan açıklamalara bakacak olursak TikTok'taki aktif kullanıcı sayısının bu şekilde değerlendirilmesi muhtemel. Diğer büyük şirketler de yeni projeleri çıktığı zaman aynı stratejiyi uyguluyorlar. Pazarlama ve reklam konusunda şirketlerin mevcut kitlelerinden faydalanması yeni bir şey değil.

Alibaba ve Amazon'a Rakip Olacak

Amazon'un dünyadaki lider e-ticaret sitesi olması, beraberinde rakiplerini de doğurmuştu. Ancak bu zamana kadar Amazon'un tahtını çok fazla sallayan olmadı. ByteDance, yeni sitesini devreye soktuğunda ilk aşamada müşteri ve satıcı bulma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Ancak zaman içerisinde şirketin satıcılarla anlaşmaya giderek potansiyel müşteriler vaat etmesi muhtemel. Bu da satışlarını hızlı bir şekilde artırarak Amazon ve Çin'in ünlü e-ticaret devlerinden Alibaba'ya rakip olabileceğini gösteriyor.

Türkiye'de Satış Yapılacak mı?

En çok merak edilen sorulardan birisi de ByteDance'ın yeni sitesi Türkiye'de ticarete atılacak mı? Konuyla ilgili net bir açıklama yapılmadı ancak Türkiye pazarının değerli bir konumda olduğunu düşünecek olursak ihtimal oldukça yüksek. Ancak direkt giriş mi yapacaklar yoksa zamanla mı piyasaya dahil olacaklar bilinmiyor. Yine de Türkiye pazarında yer alan pek çok siteye karşı ByteDance'den bir hamle gelebilir. TikTok kullanan milyonlarca kişiyi de göz önünde bulundurursak yakında yeni bir e-ticaret sitesinin ülkemizde satış yaptığını görebiliriz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler