TikTok, Aldatmacalara ve Tehlikeli Zorluklara Karşı Daha Fazla Önlem Alıyor

TikTok, Aldatmacalara ve Tehlikeli Zorluklara Karşı Daha Fazla Önlem Alıyor

Bir ankete göre, gençlerin neredeyse yarısı çevrimiçi zorlukların risklerini nasıl anlayacakları hakkında daha fazla bilgi istiyor.

TikTok, aldatmacaların ve tehlikeli zorlukların yayılmasıyla mücadele etmek için daha fazlasını yapma sözü verdi. Birçok TikTok mücadelesi zararsız ve eğlencelidir. Diğerleri, bir dizi yaralanmaya neden olan bu yılki süt sandığı mücadelesi gibi daha risklidir. Ancak, tehlikeli zorluklar hakkında başkalarını uyarmak isteyen iyi niyetli ebeveynler ve diğer yetişkinler, bu zorluklar sahte olsa bile, istemeden onların farkındalığını artırabilir.

Şirket, ABD ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere birçok ülkede 10.000'den fazla genç, ebeveyn ve öğretmenle bir anket yaptırdı. Gençlerin yüzde 31'inin bir tür çevrimiçi meydan okumaya katıldığını buldu.

Gençlere, TikTok'ta değil, son zamanlarda çevrimiçi olarak gördükleri bir zorluğun risk düzeyi soruldu. Yaklaşık yüzde 48'i zorluğun güvenli olduğunu, yüzde 32'si biraz riskli olduğunu ve yüzde 14'ü bunu riskli veya tehlikeli olarak nitelendirdi. Ankete katılanlar, zorlukların yüzde üçünün "çok tehlikeli" olduğunu söylerken, yüzde 0,3'ü bu şekilde kategorize ettikleri bir mücadeleye katıldıklarını söyledi.

Çalışma, gençlerin yüzde 46'sının daha fazla bilgi istediğini ve zorlukların risklerini anlamaya yardımcı olduğunu, yüzde 31'inin ise kendine zarar verme ve intiharla ilgili aldatmacalardan "olumsuz bir etki hissettiklerini" söyledi. Aldatmacaları tanımak ve bunlarla uğraşmak her zaman kolay değildir. Yetişkin katılımcıların yüzde otuz yedisi, kendine zarar verme ve intihar aldatmacalarını dikkat çekmeden tartışmanın zor olduğunu söylüyor.

TikTok, sahtekarlıkları zaten kaldırdığını ve yayılmalarını sınırlamak için harekete geçtiğini söylüyor, ancak daha fazlasını yapmayı planlıyor. Sahte kendine zarar verme zorluklarıyla ilgili "alarmcı uyarı" videolarını kaldıracak. TikTok, "Araştırma, kendine zarar verme sahtekarlıkları hakkındaki uyarıların - en iyi niyetle paylaşılsa bile - gençlerin refahını nasıl etkileyebileceğini gösterdi, çünkü aldatmacaya genellikle gerçekmiş gibi davrandılar." Dedi. Paniği dağıtmaya ve doğru bilgileri teşvik etmeye çalışan konuşmaların yapılmasına izin vermeye devam edeceğiz” dedi.

Örneğin Momo Challenge, birkaç yıl önce birçok insanın düştüğü rezil bir viral aldatmacaydı. Yayılması, birçok kişinin çocukları kendilerine zarar vermeye çağırdığını iddia ettiği "meydan okuma" hakkında alarm verenler tarafından daha da kötüleşti.

TikTok'un yaptığı diğer güvenlik iyileştirmeleri arasında, "hashtag'lerle bağlantılı içeriği ihlal eden içeriklerdeki ani artışlar konusunda güvenlik ekiplerimizi uyarmaya yardımcı olan teknoloji"nin genişletilmesi yer alıyor. Bir kullanıcı bir aldatmaca veya tehlikeli bir meydan okumayla bağlantılı içerik aradığında bir uyarı etiketi görür.

Şirket, etiketin dilini geliştirmek için klinik bir çocuk psikiyatristi ve davranış bilimcisi ile çalıştı. Aldatmacalar ve zararlı tehditler arayan kullanıcılar, onları nasıl tanıyacaklarını öğrenmek için TikTok'un Güvenlik Merkezini ziyaret etmeye teşvik edilecek. Arama intihar veya kendine zarar vermeyle bağlantılı bir aldatmacayla bağlantılıysa, Ulusal İntiharı Önleme Yardım Hattı'nın iletişim bilgileri gibi kaynakları görecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.