Tesla arabaları Starlink uydu internet erişimine sahip olacak

Tesla arabaları Starlink uydu internet erişimine sahip olacak

Tesla arabaları, SpaceX'in Starlink uydu ağı tarafından sağlanan bağlantıyı kullanarak bir dizi çevrimiçi hizmete erişmek için Amerika Birleşik Devletleri'nin herhangi bir yerinde internete bağlanabilecek. Haber, otomobil üreticisi Elon Musk'ın CEO'su tarafından 25 Perşembe günü açıklandı.

Her zamanki gibi milyarder, şirketlerinin bir başka ürün yeniliğini duyurmak için Twitter'a gitti. Bu kez, bir takipçinin ikinci nesil uydulara bağlanan hücresel antenler tarafından sağlanan bağlantıların elektrikli arabalar tarafından da kullanılıp kullanılmayacağını sorgulamasının ardından geldi.

Buna cevaben Musk, sistemin araçlarda nasıl çalışacağına dair daha fazla ayrıntı vermeden "Evet" yanıtını verdi. Ancak işadamı, tweet'ten birkaç dakika önce, şirketin T-Mobile ile ortaklaşa sunulacak cep telefonları için yeni uydu internet kapsama alanını sunduğu bir etkinliğe katılmıştı.

Milyardere göre, kullanıcılar muhtemelen otomobillere dağıtılanlarla aynı olacak 2 Mbps ila 4 Mbps hızlara erişebilecekler. Bu, araba kameralarından canlı yayınlar gibi özellikleri kullanmak için yeterli değil, ancak telefon kulelerinin kapsama alanı dışında bile daha temel işlevlere erişimi garanti edecek.

2023 için planlanan ilk

Tesla otomobillerinde Starlink internetin, T-Mobile kullanıcılarının cep telefonlarından da bağlantıya erişebilecekleri gelecek yıldan itibaren kullanıma sunulması bekleniyor. Hizmeti sağlayacak antenler, operatörün ikinci nesil uydu takımyıldızına bağlanacak.

Şirkete göre, Starlink'in yeni ağı Hawaii, Alaska, Porto Riko ve karasularına ek olarak ABD topraklarının tamamında kapsama alanı sağlayacak ve "ölü bölgeleri" (kapsamı olmayan alanlar) ortadan kaldıracak. İlk çıkışına kadar Tesla arabaları AT&T'nin 4G LTE ağı üzerinden bağlanmaya devam ediyor.