Telefonunuzun Güvenliği Konusunda Endişeli Misiniz? İşte Telefonunuzu Güvende Tutmanın İpuçları

Telefonunuzun Güvenliği Konusunda Endişeli Misiniz? İşte Telefonunuzu Güvende Tutmanın İpuçları

Akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlarından ve siber saldırılardan korumak için bazı önemli ipuçlarını öğrenin.

Telefonunuzun sadece bir iletişim aracı olduğu bir zaman vardı, ancak zamanla akıllı telefonunuz hayatın önemli bir unsuru haline geldi. İş, alışveriş, iletişim, bankacılık, eğitimden eğlenceye kadar, akıllı telefon neredeyse her şeye dahil oluyor. Pew Araştırma Merkezi'ne göre, telefon kullanıcıları cihazlarını günde ortalama 50 defadan fazla kontrol ediyor. Akıllı telefonların aşırı kullanımı, sizi kötü niyetli bir eylemin hedefi haline getirmek için çevrimiçi bilgisayar korsanları veya dolandırıcılar için daha erişilebilir hale getirdi. Burada, akıllı telefonunuzu herhangi bir kötü niyetli saldırıdan korumanın 5 yolunu listeledik.

Kablosuz bağlantınızı kontrol edin

İster iş yerinde, ister evde WiFi veya bir mobil erişim noktası olsun, hepimiz kablosuz ağlar ararız. Verileri hava dalgaları üzerinden taşıyabilen herhangi bir cihaz, potansiyel bir güvenlik riskidir. İlk kural, kablosuz bağlantıyı kullanılmadığında her zaman kapatmaktır; bu, kötü niyetli tarafların siz farkında olmadan cihazınıza bağlanmasını önler. Bu erişimin kullanılması söz konusu olduğunda, kablosuz bağlantı noktaları ve bilinmeyen ağlar en büyük riski oluşturur.

Aramalarınızı koruyun

Kimlik avı aramaları alırken cihazınız tehlikede olabilir ve bu tür aramaları alıyor olmalısınız. Çözüm? Burner ve Firewall, telefonunuzu bilgisayar korsanlarından, istenmeyen satıcılardan ve arayanlardan koruyan iki uygulamadır. Burner, istediğiniz kadar kullanılabilecek yeni telefon numaraları oluşturarak kişisel bilgilerinizi korur. Bu arada, iOS kullanıcıları, istenmeyen aramaları çaldıklarını duymadan doğrudan sesli mesaja göndermek için Güvenlik Duvarı'nı kullanabilir.

Uygulamalarda dikkat

Play Store'dan yeni yazılım indirirken, bu yazılımın kurulum sırasında vermenizi istediği izinlere dikkat etmeniz gerekecektir. Benzer şekilde, tarayıcınızda yeni bir web sitesini ziyaret ederken izin verdiğiniz izinlere bakmanız gerekir.

Yazılım güncellemesini güncellemeyi unutmayın

Yazılım güncellemelerini güncellemeyi veya indirmeyi ne kadar ihmal ederseniz edin, bu, cihazınızı saldırıya uğrama riskinden korumanın en güvenli yollarından biridir. Ek olarak, güvenlik yazılımı, telefonunuzu risklerden uzak çalıştırmanızı sağlayabilir ve GPS özelliklerine sahipse, daha tipik virüs, istenmeyen e-posta ve güvenlik duvarı güvenliği.

VPN daha güvenli bir taraftır

Sanal Özel Ağlar veya VPN'ler, internet üzerinden özel bir ağa güvenli bir şekilde bağlanmanıza olanak tanır. Size geçici bir IP adresi atayarak ve bağlandığınız her web sitesi veya e-postadan orijinal IP adresinizi gizleyerek, yetkisiz kullanıcılar tarafından görülmeden, herkese açık veya paylaşılan ağlar üzerinden veri gönderip almanıza olanak tanır, VPN verilerinizi güvende ve gizli tutar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.