Telefon dolandırıcıları bu yıl dolandırıcılık yoluyla 39,5 Milyar Dolar elde etmeyi başardı

Telefon dolandırıcıları bu yıl dolandırıcılık yoluyla 39,5 Milyar Dolar elde etmeyi başardı

2022, telefon dolandırıcıları için gerçekten de tam bir şölen oldu. Truecaller'ın son araştırmasına göre, ABD'de dolandırıcılık son 12 ayda üç kat arttı. Platform, yalnızca telefon dolandırıcılığı nedeniyle 39.5 milyar dolarlık büyük bir kayıp bildirdi. Bu şimdiye kadar kaydedilen en yüksek rakam.

Araştırmaya göre, ABD'de yaşayan insanların %33'ünden fazlası, %20'si birden fazla kez olmak üzere bu dolandırıcılığın kurbanı olmuştur. Bu, hükümetin eksikliklerinin altını çiziyor çünkü bu sahtekarlıklar Federal İletişim Komisyonu'nun STIR/SHAKEN çerçevesi gibi en karmaşık çerçeveleri bile atlıyor. Bu çerçeveler, halkı arama dolandırıcılıklarından korumak için oluşturulmuştur, ancak hükümet bunu yapamamaktadır.

Araştırma ayrıca erkeklerin bu dolandırıcılıklara kadınlardan daha kolay düştüğünü ortaya çıkardı. Dolandırıcılığa düşenlerin %55,6'sı erkek, %42,2'si ise kadınlardı. Ayrıca, genç erkekler yaşlı erkeklere göre para kaybetmeye daha yatkındır. 45 yaş ve üzeri erkekler bu tür saldırılara kurban gitmeyecek kadar akıllıdır.

Ayrıca yeni bir gerçekle de karşılaştık - 65 yaş ve üstü erkekler ve Hispaniklerin dolandırıcılık ve telefon dolandırıcılığına düşme olasılığı, alt yaştakilere veya başka herhangi bir etnik kökene mensup olanlara göre daha fazla. Truecaller'ın Hispaniklerin %74'ünün hedef alındığını ve son 12 ayda yetişkin Siyah veya Beyaz bireylere kıyasla para kaybettiğini gösteren sonuçlarından da anlaşılacağı gibi, Hispanikler para kaybetmeye daha yatkındır.

Daha sonra, bu sorunu önlemek için en çok başvurulan çözümün çoğu insan için daha fazla soruna neden olduğunu öğrendik. Söz konusu kişilerin yaklaşık %63'ü, aramaları uygunsuz şekilde filtreleyebilecek uygulamaları engelleme nedeniyle önemli aramaları kaybedebileceklerine inanıyor. Nüfusun %43'ü kendilerini korumak için uygulamalar indirirken, %25'i önemli ve acı çekmek zorunda kalan cevapsız aramalar.

Bu yıl bu kadar çok sayıda dolandırıcılık nedeniyle, yalnızca birkaç kişi artık bilinmeyen arayanları bile alacak kadar güveniyor. Amerikalıların %86'sı yalnızca arayan belirlenebilir olduğunda telefonu açarken, %60'ı aramaları yanıtlamayı tamamen bıraktı ve diğer iletişim yöntemlerine başvurdu. Bunlar arasında metinler, e-postalar, fakslar vb.

Harekete geçmekten bahsederken, sadece kredi kartı veya telefon bilgilerini değiştirecek kadar parası olan kişilerin işlem yaptığını gördük. Ayrıca genç yetişkinlerin gelecekte güvende olmak için koruyucu uygulamalar indirmek gibi adımlar attığı görüldü. Yaşlı insanlar söz konusu olduğunda, her zaman zaten dolandırıldıktan sonra harekete geçerler.

Sonuç olarak, insanlar korkuyor ve bu korkuyu kalplerinden atmanın bir yolu yok. Dolandırıcılar yeni yöntemler bulmaya, dolandırıcılık metinlerini artırmaya, denizaşırı soygunlara başvurmaya ve masum insanları dolandırmamaya devam ediyor. Dolandırıcılar hükümeti kandıracak kadar kurnaz, bu nedenle çok az umut var gibi görünüyor. Ancak, biraz uyanık olmak bu zamanlarda yardımcı olabilir.