TBMM TikTok'un ipini çekti: Kapatılması için harekete geçti...

TBMM TikTok'un ipini çekti: Kapatılması için harekete geçti...

TBMM TikTok'un ipini çekti: Kapatılması için harekete geçti...

TBMM Dijital Medya Komisyonu, AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda, sosyal medyadaki trol faaliyetlerinin tehlikeleri ele alındı ve TikTok platformuyla ilgili önemli açıklamalar yapıldı.

TBMM Dijital Medya Komisyonu, başta dijital gündemdeki güncel konuları ele almak üzere AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı.

Komisyon Başkanı Yayman, sosyal medyadaki trolleşmenin tehlikelerine dikkat çekti. Yayman, trolleşmenin gazetecilik alanında değil, aynı zamanda siyaset ve yaşamın her alanında maalesef var olduğunu ifade etti. Yayman, bu durumun yönetilemez, sürdürülemez ve kabul edilemez olduğunu vurguladı.

TİKTOK'A NE OLACAK?

Yayman, TikTok'un son gelişmeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"Aralık ayında komisyonumuza geldi, arkadaşları dinledik; burada çok önemli, temel sorular soruldu" diyen Yayman, şu ifadeleri kullandı:

"Kamu Politikaları Direktörü dedi ki; 'Bu soruların bir kısmına sözlü cevap vereceğiz, bir kısmına da yazılı cevap vereceğiz' dedi. Biz de, 'Tamam, olur' dedik. Fakat gelen cevaplar ikna edici ve tatmin edici değil. Ne de sorulan sorulara karşılık geliyor. Özellikle bu platformda içerik paylaşımları noktasında çok ciddi eleştiriler var. Size de geliyor yani artık mızrağın çuvala sığmadığı bir durumla karşı karşıyayız.

Son tahlilde, hepimiz milletvekilleri olarak söz hürriyetini, fikir hürriyetini savunuyoruz. Hepimiz sansüre, yasaklamalara karşıyız. Fakat son tahlilde de bir kamu düzeninin sağlanması gerekiyor. Hepimizin çocukları var. Çocukların korunması, ailenin korunması, gençlerin daha sağlıklı bir ruh yapısıyla büyümesi gerekiyor.

Kişisel olarak komisyonumuz da zaten yasaklamalara karşıyız fakat son tahlilde de bu konuyla ilgili bizim komisyonumuzun bir şey yapması gerekiyor. Bunu da ben komisyonumuzun takdirlerine ve tartışmalarına sunmak istiyorum. Tiktok’u Amerika'da yasaklıyorlar. Biz yasaklamalara karşıyız, fakat Türkiye'de de bu işin sonu yasaklamaya kadar gidecek. Çünkü, maalesef ama maalesef, burada asla sözle, tavsiyeyle, ricayla mesafe alamadığımız bir ilişki var"

X'İ TEMSİLCİLİK AÇMAYA DAVET ETTİ

Yayman, "TBMM çatısı altında tüm dijital ağlara bir kez daha seslenmek istiyoruz. Hiç kimse dokunulmaz değil, hiç kimse kendisini yasamanın, yargının, yürütmenin üzerinde göremez. Kimse içinde bulunduğu ülkenin kanunlarının, hukukun üstünde kendini göremez. Nasıl ki Kanada, Fransa, İngiltere, Avusturya, Danimarka gibi ülkelerde iş birliği yaparak çalışmalarınızı yürütüyorsunuz, burada da hukuka, kanuna uymanız gerekiyor. Bu konular çok tartışıldı, artık son kez söylüyorum.

X'e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, ya Türkiye'ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız. 'Temsilcilik açacağız' dediniz, bu sözde kaldı. Sonra el değişti yeni bir oryantasyon süreci, biz bunu da makul karşılıyoruz ama diğer tüm sosyal ağlar buraya gelip fikirlerini, Türkiye'ye dair düşüncelerini, Türkiye'de yapmak istediklerini anlatırken X'in kendini böyle görmesini kabul etmiyoruz" dedi.