Take-Two, Mobil Oyun Devi Zynga'yı 12,7 Milyar Dolara Satın Alıyor

Take-Two, Mobil Oyun Devi Zynga'yı 12,7 Milyar Dolara Satın Alıyor

Halihazırda Rockstar Games ve Codemasters'ı içeren Take-Two'nun PC portföyüne eklendi.

PC oyunları Giant Take-Two, Zynga'yı toplam yaklaşık 12,7 milyar dolara satın alarak mobil oyunlara büyük bir adım attığını duyurdu. Take-Two, Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, Bioshock ve diğerleri gibi oyunlar üreten Rockstar Games, Codemasters ve 2K'nın sahibidir. Bu arada Zynga, CSR Racing, FarmVille ve Words with Friends gibi iyi bilinen mobil oyunlar üretiyor.

Take-Two, anlaşmanın 6,1 milyar dolar değerinde 12 aylık proforma net rezervasyonlarla sonuçlanacağını ve bunun da dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olacağı anlamına geleceğini söyledi. Take-Two Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Strauss Zelnick, "Bu stratejik kombinasyon, zengin bir yenilik ve yaratıcılık geçmişine sahip pazar lideri, çeşitlendirilmiş bir mobil yayıncılık platformu ile sınıfının en iyisi konsol ve PC serilerimizi bir araya getiriyor" dedi. Anlaşma ayrıca Take-Two'nun iki yıl sonra yılda yaklaşık 100 milyon dolar tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Zynga, geçen yılın başlarında Torchlight 3'ün arkasındaki stüdyoyu satın alarak, geç bir satın alma serisindeydi. Zynga, kötü şöhrete sahip mobil oyun pazarındaki en popüler oyunları bulmak için bazen satın almalara güvendi. Yine de Take-Two, mobil endüstrisinin 2021 için 136 milyar dolar rezerve ettiğini ve şu anda yüzde 8'in üzerinde büyüdüğünü, bu yüzden paranın orada olduğunu söyledi. Şirket, artık net rezervasyonlarının yarısını (dijital olarak satılan veya fiziksel olarak satılan net ürün ve hizmet miktarı) mobilin oluşturacağını söyledi.