Tails 5.1, ciddi bir JavaScript güvenlik açığı için bir düzeltme ile geliyor

Tails 5.1, ciddi bir JavaScript güvenlik açığı için bir düzeltme ile geliyor

Tails projesi, Tails 5.1'in yayınlandığını duyurdu. Tor Bağlantı yardımcısında, Güvenli Olmayan Tarayıcıda ve sabit portallarda iyileştirmeler ve en önemlisi Tor Tarayıcı'da Tails 5.0'da bulunan ciddi bir güvenlik açığı için bir düzeltme ile birlikte geldi. 24 Mayıs'ta proje, bu güvenlik açığı nedeniyle insanları Kuyrukları kullanmamaları konusunda uyardı.

Tor Bağlantı asistanıyla ilgili olarak, Tails 5.1, Tor'a otomatik olarak bağlanmayı seçenler için saat bilgisayarını düzeltir. Proje, bunun Asya'dakilerin çevrimiçi olmasını kolaylaştırdığını söyledi. Bunu yapmak için Tails, Fedora'nın birçok Linux dağıtımında bulunan esir portal algılama hizmetini kullanır. Dezavantajlardan biri, bu bağlantının Tor ağını kullanmamasıdır. Projenin bu yazılımı kullanma değerlendirmesini SSS bölümünde okuyabilirsiniz.

Tor Bağlantı asistanında yapılan bir diğer güzel değişiklik, Tor'a köprüler kullanarak bağlanıp bağlanmadığınızı netleştiren son ekrandır. Bu, Tails işletim sisteminin genel kullanılabilirliğine yardımcı olacaktır.

Güvensiz Tarayıcı ile ilgili olarak, Tails'in arkasındaki ekip, henüz Tor'a bağlı olmadığınız zamanlar için bu tarayıcı için yeni bir ana sayfa oluşturduğunu söylüyor. Ana sayfa, kullanıcılara sabit bir portal kullanarak Wi-Fi ağında nasıl oturum açılacağını daha iyi açıklar. Karşılama Ekranında Güvenli Olmayan Tarayıcıyı etkinleştirmeyi seçmediyseniz, Tails artık sistemi yeniden başlatmadan önce bir onay sunar, böylece yanlışlıkla işinizi kaybetmezsiniz.

Önceden ayarlanmış bir Tails USB'niz varsa, onu başlatabilir ve size yeni sürümü sunan bir açılır pencereyi tetiklemesi gereken ağa bağlanabilirsiniz. Tor üzerinden güvenli bir şekilde indirilecek ve yerine kurulacaktır. Tails'i ilk kez indirmek istiyorsanız, Get Tails sayfasına bakın.