Steve Jobs, 15 Yıl Önce Bugün İlk iPhone'u Tanıttı!

Steve Jobs, 15 Yıl Önce Bugün İlk iPhone'u Tanıttı!

Apple, bugün Steve Jobs'un Orijinal iPhone'u Tanıtmasının 15. Yılını Kutluyor.

Bugün 9 Ocak, yani Apple CEO'su Steve Jobs, San Francisco, California'daki Macworld Expo'da sahneye çıkıp dünyaya, her şeyi değiştirecek bir cihaz olan iPhone'a ilk kez bakalı 15 yıl oldu.

Orijinal ‌iPhone‌ 3,5 inç LCD ekranı, sade eski bir Ana Sayfa düğmesi, kalın kasası, devasa çerçeveleri, Samsung işlemcisi ve 2 megapiksel kamerası olan küçücük bir şeydi, ancak yine de başka hiçbir şeye benzemiyordu.

O zamanlar akıllı telefonlar sınırlı ekran alanına, donanım tabanlı klavyelere ve ekran etkileşimi için ekran kalemlerine güveniyordu, ancak "iPhone" sınırlı sayıda fiziksel düğme ve bunun yerine daha samimi ve etkileşimli bir çoklu dokunmatik ekrana dayandığı için farklıydı.

steve-jobs-15-yil-once-bugun-ilk-iphoneu-tanitti.jpg

Jobs, "iPhone"u devrim niteliğindeki üç ürünü bir arada olarak tanımladı: dokunmatik kontrollere sahip bir iPod, bir telefon ve çığır açan bir internet iletişim cihazı. Jobs ünlü bir şekilde "Bugün, Apple telefonu yeniden icat edecek" dedi ve bundan daha doğru olamazdı.

2007'den beri Apple, akıllı telefonlar için olmazsa olmaz özellikleri ve yetenekleri belirleyerek ve diğer üreticilere onun ayak izlerini takip etmeleri için ilham vererek cep telefonu tasarımına öncülük ediyor. Touch ID, Face ID, şık tasarımlar ve inanılmaz kamera teknolojisi gibi özellikler, yıllar içinde diğer iyileştirmelerde olduğu gibi Apple'ı rekabetçi kılmıştır.

Başka hiçbir akıllı telefon üreticisi Apple'ın derin donanım ve yazılım entegrasyonuna veya benzersiz çip tasarımlarına denk gelemedi ve bu nedenle iPhone'lar dünya çapında çok sayıda insan için akıllı telefon tercihi olmaya devam ediyor.

Ocak 2021'de Apple, dünya çapında 1 milyardan fazla aktif iPhone olduğunu söyledi ki bu şaşırtıcı bir rakamdır ve ‌iPhone‌un başarısı Apple'ı 3 trilyon dolarlık bir değerlemeyi aşan dünyanın ilk şirketi olmaya itmiştir.

steve-jobs-15-yil-once-bugun-ilk-iphoneu-tanitti-001.jpg

Apple, her yıl 15 yıllık bir ürünün yinelenmesi konusunda bizi heyecanlandırmayı başarıyor. Apple'ın daha fazla kullanılabilir ekran alanı sağlayacak delikli bir ekranı benimsediğini görecek olan ilk çentiksiz tasarım da dahil olmak üzere iPhone 14 için umut verici güncellemeler var.

Ayrıca A16'dan her zamankinden daha hızlı performans, 5G'de iyileştirmeler ve araba kazası algılama ve hücresel sinyal olmadığında acil durumları bildirmek için uydu desteği gibi yenilikçi güvenlik özellikleri bekliyoruz.

Apple, ‌iPhone‌un ötesindeki geleceği de keşfederek akıllı telefonun eskimiş olabileceği güne hazırlanıyor. İlk AR/VR kulaklığı 2022'de tanıtılabilir ve hantal, pahalı ve VR deneyimlerine odaklanacak olsa da, Apple'ın bir tür başa takılan giyilebilir vazgeçilmez hale gelene kadar kulaklık deneyimini yinelemesini ve geliştirmesini bekleyebiliriz. .