Spotify Video İçerikleri ile Youtube'u Devirecek mi?

Spotify Video İçerikleri ile Youtube'u Devirecek mi?

Spotify, videolu podcast dönemini başlatıyor. Bu sayede podcast videolarını takip eden bir kitleyi daha bünyesine kazandıracak. Üstelik Youtube'a önemli bir rakip olarak geliyor. Youtube kullanıcıları Spotify'ın bu özelliğini beğenecek mi?

Son yılların en popüler müzik dinleme uygulamalarından olan Spotify, ilk olarak Podcast'lere el attı ve bambaşka bir kitleyi daha uygulamaya çekti. Bu başarısıyla beraber çeşitli yatırımlar da yapan şirket, kitlesini daha da genişletmek istiyor. Bunu ise bambaşka bir yöntemle yapacak. Videolu içeriklere önem vererek artık Youtube üzerinde bulunan hatırı sayılır bir kitleyi de kendine dahil edebilmek için güncelleme yapacak. Podcast içeriklerin sevilmesi sonucunda videolu podcast içerik üreticileri ile anlaşma yoluna gidecek. Yeni çıkaracağı özellik neticesinde büyük bir yatırım yaptığını söyleyebiliriz. Şirket, milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor ancak büyümek için kendini daha da geliştirmeli. Çünkü müzik dinleyicileri çeşitli alternatifler üzerinden yalnızca Spotify değil, Deezer, Apple Music ve Youtube Music gibi uygulamaları da kullanır hale geldi. Dolayısıyla Spotify da Youtube'daki kitleden faydalanabilir. Bunu en iyi şekilde yapabilmesi için mevcut seçeneklerini kademeli olarak geliştirmeyi planlıyor. Podcast için yayınlayacağı yeni güncelleme büyük ses getirecek.

Videolu Podcast Dönemi Başladı

Videolu podcastlerle beraber içerik üreticileri adeta bayram edecek. Çünkü onlar da kendi tercihlerine göre dilerlerse sesli veya hem sesli hem de görüntülü şekilde içerik üretme fırsatı elde ediyor. Bu konuda gelir kaynaklarının arttığını söylemek mümkün. İçerik üreticileri, fiyatlandırmayı kendileri belirleyecek. Spotify, ipleri neredeyse tamamen içerik üreticilerine bırakmış vaziyette. Bu sayede daha özgür ve sınırsız bir ortam yaratmayı planlıyor.

podcast.jpg

Bekleme Listesine Kaydolmalısınız

Özellik tamamen aktif olmuş değil. Videolu podcast kullanımı için Spotify'a başvurmalısınız. Bekleme listesine kaydolduktan sonra kabul görmeniz durumunda sizler de videolu podcast üretebilirsiniz. Şirket, özelliği tam olarak kullanıma sunmadığı için şu anda sınırlı sayıda videolu podcast var. İçerik üretici sayısı arttıkça da bu durumun düzelmesi planlanıyor. Ayrıca, Youtube üzerinde podcaste ilgi gösteren kullanıcıların dikkatini çekmeyi de başarabilirler. Spotify, bu bağlamda Youtube ile olan rekabetine yenilik katacak. Nasıl ki Youtube, müzik üzerine yaptığı yatırımlarla Spotify'a rakip oldu ise şimdi sıra Spotify'da.

Yeni Özellik Çok Beğenildi

İçerik üreticileri Spotify'ın bu özelliğini beğendiklerini iletiyor. Aynı zamanda bazı kullanıcılar da seve seve kullanacaklarını dile getirdiler. Özellik, kullanıma genel anlamda açılmadığı için beklentileri henüz karşılaşmış değil. Fakat önümüzdeki haftalarda Spotify'dan önemli bir çıkış bekleniyor. Şirket, yatırımlarının karşılığını alabilecek mi göreceğiz. Bu konuda yoğun bir çaba sarf edildiği ortada.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.