Spotify ve Mozilla da Apple'ın yeni App Store kurallarından memnun değil

Spotify ve Mozilla da Apple'ın yeni App Store kurallarından memnun değil

Epic'in ardından Spotify ve Mozilla da Apple'ın App Store kullanımı için hazırladığı yeni kurallara karşı çıktı. İlki 'gasp'tan bahsediyor ve Mozilla, Apple'ın 'son derece hayal kırıklığına uğradığını' söylüyor.

Spotify, bir blog yazısında Apple'ın Perşembe günü iOS'taki App Store'a Avrupa Dijital Piyasalar Yasası'na uyum sağlamak için sunduğu yeni planın "tam bir yalan" olduğunu yazdı. Yeni politikaya göre geliştiriciler mevcut kurallar veya bir dizi yeni kural arasında seçim yapabilecek. Ancak Spotify, bu yeni kuralların o kadar itici olduğunu ve geliştiricilerin mevcut duruma bağlı kalmak zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Örneğin, değişen kuralların bir parçası olarak, söz konusu uygulamanın bir milyondan fazla indirilmesi durumunda Apple, uygulama kurulumu başına yılda 50 sent alacak. Spotify bunu 'gasp' olarak adlandırıyor ve geliştiricilerin büyümesi veya uygulamalarının aniden popülerlik kazanması durumunda cezalandırılacağını belirtiyor. Spotify, geliştiricilerin alternatif ödeme yöntemleri sunsalar bile Apple'a ödemek zorunda oldukları yüzde 17'lik komisyonla birlikte, bunun birçok geliştiricinin yeni kurallar kapsamında Apple'a aynı miktarda veya daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini söylüyor.

Spotify CEO'su Daniel Ek, X'te bu politikanın 'savunulamaz bir durum' yarattığını belirtiyor. Ek'e göre Spotify'ın iOS uygulaması yaklaşık yüz milyon Avrupalı ​​kullanıcı tarafından indirildi ve bu durum maliyetleri o kadar artıracak ki, şirket artık kâr edemez hale gelecek. CEO bu nedenle statükoyu korumaktan başka seçeneği olmadığını söylüyor. Spotify bu hafta Avrupalı ​​kullanıcıların Mart ayından itibaren tekrar iOS uygulaması aracılığıyla abonelik almalarına izin vermek istediğini duyurdu ancak asıl soru, müzik yayını hizmetinin yeni kuralları kabul etmemeye karar vermesi durumunda bunun devam edip etmeyeceği.

Mozilla, The Verge'e verdiği yanıtta yeni kurallardan kendisinin de 'son derece hayal kırıklığına uğradığını' söyledi ancak başka bir neden öne sürdü. Dijital Pazar Yasasının bir parçası olarak, Apple'ın iOS'ta alternatif tarayıcı motorlarına izin vermesi gerekiyor; bu, üçüncü taraf tarayıcıların artık WebKit'i kullanmasına gerek olmadığı anlamına geliyor. Ancak bu yalnızca AB'de geçerlidir; Dünyanın diğer yerlerinde Apple, iPhone tarayıcılarının WebKit desteği sunmasını isteyebilir. Bu, yeni kurallar nedeniyle Mozilla'nın Firefox'un iki farklı iOS sürümünü desteklemesi gerektiği anlamına geliyor. Şirket, bunun Apple'ın Safari'ye rekabetçi alternatifler sunmasını "mümkün olduğunca acı verici" hale getirdiğini söylüyor.

Aralarında Spotify, Tinder'ın ana şirketi Match Group ve Proton'un da bulunduğu birçok büyük uygulama üreticisinin ortaklığı olan Uygulama Adaleti Koalisyonu, daha önce politika değişiklikleri hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Ortak açıklamada, yeni planın "haksız, mantıksız ve ayrımcı" olduğu ve geliştiricilere "rekabet karşıtı ve yasa dışı" iki seçenek arasında seçim yapma olanağı tanıdığı belirtildi. Epic CEO'su Tim Sweeney Perşembe günü değişiklikleri "sıcak çöp" olarak nitelendirdi.