Spotify dünyanın bir numaralı sesli kitap şirketi olmak istiyor

Spotify dünyanın bir numaralı sesli kitap şirketi olmak istiyor

Spotify, dünyanın bir numaralı sesli kitap şirketi olmak istiyor. Yatırımcılarla yapılan bir toplantıda uygulamanın liderleri bu canlı pazara yönelik isteklerini sundular. Spotify'ın bu sektöre gelişi, şirketin faaliyetleri üzerinde olduğu kadar yayıncılık pazarında da büyük yankı uyandırabilir.

400 milyon kullanıcıya sahip müzik uygulaması Spotify, kendini kurabileceği yeni bir pazar arıyor. Podcast pazarını ele geçiren Spotify, sesli kitap sektörüne girme kararı aldı. Çarşamba günü, şirket yöneticileri yatırımcılara "sesli kitap" pazarının "hakimiyet için objektif projeleri" olduğuna dair güvence verdi. Ton ayarlanır ve hedefler görüntülenir.

"Sesli kitapların çeşitli biçimleriyle büyük bir fırsatı temsil ettiğine inanıyoruz. Spotify CEO'su Daniel Ek, podcasting'de yaptığımız her şeyi kazanmamızı bekliyor” dedi.

Spotify'ın sesli kitaplarda dünya lideri olma arzusu birdenbire ortaya çıkmıyor. Gerçekten de, müzik akışı devi birkaç aydır zemin hazırlıyor. 2021'de Spotify, önde gelen sesli kitap platformu Findaway'i satın aldığını duyurdu.

2005 yılında Ohio'da piyasaya sürülen Findaway, dünyanın en büyük sesli kitap kataloğuna sahip olduğunu iddia ediyor. Platform ayrıca bir toptancı olarak Audible, Apple veya Google ile Amazon gibi sektördeki büyük distribütörlerle işbirliği yapmaktadır. O zamanlar Spotify, bu devralmanın “sesli kitap pazarında devrim yaratmasına” izin vereceğini garanti etti.

Spotify, sesli kitaplara reklam eklemek istiyor

Ancak devir sözleşmesinin henüz sonuçlanmadığını belirtmek gerekir. Gerçekten de, ABD Adalet Bakanlığı'nın Antitröst Birimi, özellikle olası tekel pozisyonlarından kaçınmak için sözleşmeyi ve piyasa üzerindeki potansiyel etkilerini her açıdan incelemeye devam ediyor.

Spotify'ın “Sesli Kitap” etkinliği için hangi modeli benimsemeyi planladığını bilmek zor. Sesli kitapların büyük bir bölümünün ücretsiz olacağı güvenli bir bahis. CEO, Freemium modelinin sesli kitaplara uygulanacağını da onayladı. Spotify içerik ve reklam müdürü Dawn Ostroff şunları ekledi: "Sesli kitaplarda reklamdan para kazanmayı tanıtmayı düşünüyoruz."

Başka bir deyişle, kullanıcılar seslerinin reklamlarla serpiştirildiğini görebilirler… Her iki durumda da Spotify büyük düşünüyor ve ABD sesli kitap pazarının önümüzdeki 5 yıl içinde 9 milyar dolar değerinde olabileceğini tahmin ediyor. Şu anda ve Audio Publisher Association (APA) tarafından yapılan en son istatistiksel araştırmaya göre, Audiobook pazarı şu anda ABD'de 1,6 milyar doları temsil ediyor.