SpaceX, Arabalarda, Kamyonlarda ve Teknelerde Starlink İnterneti Sunmak İçin Onay Aldı: Ne Anlama Geliyor?

SpaceX, Arabalarda, Kamyonlarda ve Teknelerde Starlink İnterneti Sunmak İçin Onay Aldı: Ne Anlama Geliyor?

Şirket, ABD FCC'den onay aldıktan sonra araba, kamyon, tekne ve daha fazlası gibi hareketli nesneler için internet hizmetini sunmaya başlayabilir.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Elon Musk'ın SpaceX'e Starlink uydu internet sistemini araba, kamyon, tekne ve uçak gibi hareket halindeki araçlarda kullanması için yetki verdi.

Verge, SpaceX ile birlikte FCC'nin Kepler Communications'a da onay verdiğini ve hareket halindeyken geniş bantlı uydulara bağlanabilen yeni bir kullanıcı terminalleri sınıfının önünü açtığını bildirdi.

“SpaceX'in uydu sistemi için yeni bir terminal sınıfının onaylanması, ister ülke çapında bir karavan (eğlence aracı) sürerken, ister Avrupa'dan bir yük gemisi hareket ettiriyor olsun, artık hareket halindeyken bağlantı gerektiren artan kullanıcı taleplerini karşılamak için geniş bant yetenekleri yelpazesini genişletecek. FCC uluslararası büro şefi Tom Sullivan Perşembe günü yaptığı açıklamada,

Onay, SpaceX ve bir dizi başka şirketin geçen yıl FCC'den Hareket Halindeki Yer İstasyonları (ESIM) Starlink terminallerinin hareketli araçlarda kullanılmasına izin vermek için düzenleyici onay talep etmesinden sonra geldi.

FCC, SpaceX'leri ve Kepler'i onaylarken, Dish Network'ün şirketlerin 12GHz bandında frekans kullanmasını engellemeye çalışan bir dilekçeyi reddetti.

Bununla birlikte, FCC, 12 GHz bandında ESIM cihazlarının mevcudiyeti konusunda kural koyma ile ilerlerken analiz yapmaya devam edecek ve söz konusu Kepler ve SpaceX, gelecekte belirlediği kurallara tabi olacak.

FCC, yeni yeteneğin onaylanmasının halkın çıkarına olduğunu savunuyor.

FCC, yetki belgesinde “SpaceX ve Kepler ile, başvurularını koşullarla kabul ederek kamu yararının yararlanacağı konusunda hemfikiriz” dedi.

Starlink, SpaceX'in aşağıdaki Dünya'ya düşük gecikmeli geniş bant kapsama alanı sağlamak için düşük ila orta Dünya yörüngesine binlerce uydudan oluşan bir takımyıldızı başlatmaya yönelik iddialı girişimidir.

Şirketin şu ana kadar yörüngede 2.400'den fazla uydusu var ve geçen yılın sonlarına doğru beta testinden çıktıktan sonra şirket, kısa süre önce 400.000 kullanıcısı olduğu için övündü.

Starlink'i sipariş etmek isteyen müşteriler, kullanıcı terminali ile birlikte gelen kiti 599$'a satın almalı ve ardından aylık 110$'lık bir ücret ödemelidir.