Söylentiler, VisionOS'tan ilham alan iOS 18 tasarım güncellemelerine işaret ediyor

Söylentiler, VisionOS'tan ilham alan iOS 18 tasarım güncellemelerine işaret ediyor

Apple genellikle iPhone'ların arkasındaki işletim sistemi olan iOS için tasarımın kademeli olarak geliştirilmesini tercih eder. En son büyük revizyon, iOS 16'nın özelleştirilebilir Kilit Ekranında gerçekleşti.

Ancak doğrulanmamış bir söylenti, iOS 18'in, Apple'ın Vision Pro kulaklığını destekleyen işletim sistemi olan VisionOS'tan ipuçları alarak daha önemli bir görsel yenileme sunabileceğini öne sürüyor.

The Verifier tarafından hazırlanan bir rapora göre, VisionOS'un görsel öğeleri iOS 18'e dahil edilebilir. VisionOS, iOS ile benzerlikler paylaşırken, daha yuvarlak şekiller, gölgeler ve kayan, üst üste binen pencereler aracılığıyla elde edilen derinlik hissi ile farklı bir estetiğe sahiptir.

iOS 18 güncellemesi iPhone

Rapor, bu geçişin ilk kanıtı olarak tvOS 17.2'deki güncellenmiş Apple TV uygulamasına işaret ediyor ve yeni kayan kenar çubuğu tasarımının VisionOS uygulama düzenlerine benzer olduğuna atıfta bulunuyor.

The Verifier'ın tahminlerinin doğruluğuyla karışık bir geçmişe sahip olduğunu ve bu söylentiyi özellikle spekülatif hale getirdiğini unutmamak çok önemli.

Dahası, Bloomberg'den Mark Gurman daha önce iOS 18'in "iddialı değişiklikler" içereceğini bildirmişti, ancak bunların arayüz güncellemeleri mi yoksa yeni yapay zeka destekli işlevlerle mi ilgili olduğu belirsizliğini koruyor.

Geçmişte Apple, işletim sistemlerinin her biri için farklı tasarım dilleri kullanır. Örneğin iOS, yuvarlak simgeleri veya derin gölgeleri hiçbir zaman tam olarak benimsemedi çünkü bu öğeler watchOS veya macOS'ta mevcuttu.

Bu söylentiler bazı gerçekleri barındırsa da, VisionOS'tan ilham alan bir tasarım değişikliğinin tvOS'te ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olabilir. Apple TV'nin daha büyük ekran formatı, daha fazla derinlik ve katmanlama içeren görsel düzenlere, yani VisionOS'un daha karakteristik öğelerine iyi uyum sağlar.

Tasarım değişiklikleriyle ilgili konuşmaların yanı sıra Apple iOS 18'in iPhone'lara AI özellikleri getireceğine dair spekülasyonlar da var. Samsung ve Google bu alanda zaten lider durumdayken, diğer Android markaları da yavaş yavaş aynı yolu izliyor. Apple bu yarışta kesinlikle geri kalmak istemez. İOS 18'deki yeni gelişmelerden sizi haberdar edeceğimizden emin olacağız.