Snap, personelin %20'sini işten çıkarıyor

Snap, personelin %20'sini işten çıkarıyor

Yeni bir kurumsal sarsıntıda Snap, çalışanlarının %20'sini işten çıkardı. Şirket, bu hamleyle yılda en az 500 milyon dolarlık maliyet tasarrufu yapmayı umuyor.

Snap Inc. CEO'su Evan Spiegel Çarşamba günü çalışanlara ve yatırımcılara Snap'in odağını artırılmış gerçekliğe değiştireceğini ve uzun vadede daha fazla gelir elde etmek amacıyla topluluğunu büyüteceğini bildiren bir not gönderdi.

Gelir artışını yeniden hızlandırmak için çalışmalarımıza devam edecek olsak da, Snap'in her ortamda uzun vadeli başarısını sağlamalıyız. Planlama amaçları için, bazıları düşük gelir artışının gelecek yıl da devam edeceğini varsayan bir dizi sonucu modelledik ve düşük büyüme senaryosunda bile serbest nakit akışı yaratmak için 2023 planımızı oluşturduk. Bu alanlara doğrudan katkıda bulunmayan projeler durdurulacak veya önemli ölçüde azaltılmış yatırım alacaktır. Yeniliklere devam ederken yatırımlarımıza odaklanmak arasında doğru dengeyi bulmak için düşünceli ve bilinçli bir şekilde çalıştık.

Spiegel'e göre, reklam işinin ikinci çeyrekte pek iyi gitmemesinin nedenleri arasında daha az pazar harcaması, dijital reklam pazarının daralması ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi olaylar vardı.

Yeniden yapılanmanın bir parçası olarak Snap, bu yılın başlarında Disney, ViacomCBS ve NBCUniversal ile genişletilmiş içerik anlaşmaları yaptıktan sonra orijinal şovları iptal ediyor.

Şirket ayrıca Nisan ayında piyasaya sürdüğü Pixy drone'unu da durduruyor. Bu başarısızlıklara rağmen şirket, abonelik hizmeti Snapchat+ ile başarıyı yakaladı. Snap, aboneliğin kullanıma sunulduğu ilk altı haftada bir milyondan fazla abonesi olduğunu bildirdi.