Siri Uygulaması Sesinizle Covid-19 Testi Yapabilecek!

Siri Uygulaması Sesinizle Covid-19 Testi Yapabilecek!

Apple'ın Siri uygulaması ile akıllı telefonlarda virüs testi yapılabilecek. Peki Siri ile nasıl covid-19 testi yapılıyor? Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki çalışmalar dünya gündemine taşındı. Virüslü olup olmadığınızı sesinizle öğrenebileceksiniz.

Apple telefonlarında kullanılan Siri uygulaması, günlük hayatta pek çok konuda işimizi kolaylaştırıyor. Ancak şu sıralar öyle bir çalışma yürütülüyor ki covid-19 testlerinin hızlı bir şekilde sonuç vermesi için dahi Siri'den yararlanılacak. Proje üzerinde çalışan kişiler Siri'den oldukça umutlu. Siri'ye konuşarak virüse yakalanıp yakalanmadığınızı sorduğunuzda sesinizden yardım alarak sizi hızlı bir şekilde test edecek. Bu testin sonucu da hastanedekilerden daha çabuk ortaya çıkacak. Peki bu pratik işlem nasıl gerçekleşiyor? Uygulamanın ne zaman hayata geçeceği bilinmese de yetkililer konuyla ilgili çok önemli noktalara değindi.

Siri Virüs Testi Yapacak!

Siri'nin virüs testi yapabileceğini belirten kişilerden biri de Johns Hopkins Üniversitesi'nden Drew Grant'dı. Grant'a göre bunun mümkün olduğu ve yalnızca çeşitli denemelerin yapılarak makineye covid-19 ile ilgili bazı bilgilerin sağlanması gerektiğini söyledi. Sistemin nasıl işleyeceğine dair çeşitli detaylar da verdi. Eğer virüs olup olmadığını sesinizden anlamak istiyorsanız bu uygulamayı kullanabileceksiniz.

sirii.jpeg

Virüs Sesinizden Anlaşılacak!

Uygulamanın hayata geçirilmesi için negatif ve pozitif testli pek çok covid-19 hastasının sesi sisteme kaydedildi. Sistem ise bu sesler arasındaki farkı bularak kendine göre bir ölçü yapıyor. Sesin kalitesi ve sesteki sağlık durumu tespitine kadar pek çok detaya dikkat edilecek. Yani sesteki ortakn noktalar makine tarafından tespit ediliyor. Böylelikle virüslü kişilerin ses dalgaları ve sesteki belirgin özelliklerine kadar çeşitli detaylar kıstas olarak kullanılacak. Tüm bunlarla beraber eğitilmiş ve eksiklikleri giderilmiş bir yapay zekanın covid-19 testi yapabileceği iddia edilmekte. Grant'ın ifade ettiğine göre makineler insanların yakalayamadığı en ince ayrıntıları dahi görebilmekte. Bu nedenle makinenin eğitimi bu noktada çok önemli. Ona neyi bulması gerektiği konusunda çeşitli çalışmalar yapılıyor. Başarılı olması durumunda devrim niteliğinde bir buluş bizleri bekliyor olacak. Çünkü pek çok kişi test olmak için hastanelere gidiyor. Üstelik bunun bir de maliyeti bulunmakta. Hal böyle iken tek bir uygulama ve ses ile virüslü olup olmadığınız tespit edilirse tüm dünya tarafından kullanılacaktır. Yine de söz konusu çalışmanın uzun süreceği ve daha yolun başında oldukları da vurgulanıyor.

Akıllı Telefon ile Virüs Testi

Akıllı telefonunuzdaki uygulama sayesinde virüs testini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek hayalin ötesine geçebilir. Konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor ancak Grant ve ekibi düzenli olarak kamuoyunu bilgilendirecek. Şimdilik projenin önemli bir evresinde olduklarına dikkat çektiler. Ses analizleri yapan program, yakın zamanda çeşitli covid-19 denemeleri ile doğru sonuç verip vermeyeceğini ortaya çıkaracak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler