Samsung, Yeni PCIe 5.0 SSD'lerini Gösterdi

Samsung, Yeni PCIe 5.0 SSD'lerini Gösterdi

Samsung, geleceğin teknolojilerine kapı açmak için PCIe 5.0 için bir SSD hazırlıyor

Samsung, şu anda dördüncü nesil arayüz ile elde ettiğimiz iletim hızlarını çok daha ileri götürmeyi planladığı PCIe 5.0 tarafından yeni bir SSD gösterdi.

Samsung'un en yeni PCIe 5.0 SSD'si, 13.000 MB/sn'ye varan hızlara ulaşabilen ve saniyede 2.500'e kadar giriş/çıkış işlemini (IOPS) işleme kapasitesine sahip olması gereken PM1743'tür. Ne hakkında konuştuğumuz hakkında bir fikir edinmek için, PCIe 4.0 NVMe ile giden mevcut SSD'lerin kapasitesinin neredeyse iki katı. PCIe nesilleri arasındaki farklar, saniye başına gigatransferlere (GT / s) de yansır; burada beşinci, 32'ye ulaştığında dördüncüye iki katına çıkar.

Akılda tutulması gereken bir ayrıntı, Samsung'un PM1743 SSD'sinin başlangıçta iş sunucularına, daha özel olarak veri merkezlerine yönelik olacağıdır. Ancak ele aldığımız bilgiler, teknolojinin (tam olarak aynı SSD modeli olması gerekmeyen) sıradan tüketicilere bir yıl sonra ulaşabileceğini ve örneğin 16K video düzenleme çözünürlüğü gibi daha iyi koşullarla karşılaşabileceğini gösteriyor. Bilirsiniz, nihayetinde şirketleri ilgilendiren şey satmaktır.

samsung-yeni-pcie-5-0-ssdlerini-gosterdi.jpg

Bu yazıda ele aldığımız cihaz, 6.600MB/s sıralı yazma hızı ve 250.000 IOPS rastgele yazma hızı sunuyor. Buna ek olarak, şirketin "sunucu ve veri merkezinin işletim maliyetlerini önemli ölçüde azaltırken karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmasını" umduğu enerji verimliliğini %30 oranında artırır. Bağlantı noktalarından birine bağlanılamaması durumunda sunucunun çalışmasını sağlamak için çift bağlantı noktası desteğine sahip ilk PCIe 5.0 SSD olması bekleniyor ve Intel ile birlikte geliştirilen tescilli bir sürücü ile çalışacak.

Şimdilik Samsung, PM1743 SSD'yi belirli müşterilerle test ediyor ve 2022'nin ilk çeyreğinde seri üretime başlamayı planlıyor. Depolama kapasiteleri 1,92 terabayt ile 15,36 terabayt arasında değişecek. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu teknoloji ortak tüketicilere ulaşmayı hedefliyor, ancak muhtemelen aylar sonra.

Son olarak, altıncı nesil yolda olduğundan ve 16 şeritte 256GB / s'ye ulaşmayı vaat ettiğinden, böylece beşinci neslin sunduklarını ikiye katlamayı vaat ettiği için PCIe 5.0 arayüzün son sürümü olmayacak. En azından mevcut bağlamda ortak bir masaüstü için bu kadar eşit hız haklı değil, ancak bu, birçok kenarı olan ve koşullara bağlı olarak eski bir Intel Core 2 Quad'ın bile mükemmel bir şekilde yanmaktan kurtarılabileceği bir tartışmadır.