Samsung, Exynos çiplerinin durdurulduğuna dair söylentileri yalanladı

Samsung, Exynos çiplerinin durdurulduğuna dair söylentileri yalanladı

Samsung'un 2023 ve muhtemelen 2024'te amiral gemisi telefonları için Exynos gücünden vazgeçebileceğine dair raporlar kalırken, firma Exynos yonga seti operasyonunu durduracağı yönündeki suçlamaları reddetti.

Korean Mail Economic Daily'ye göre şirket, Q2 2022 konferans görüşmesi sırasında Exynos işini yürütmeyi bırakacağını "hiç de doğru değil" iddiasında bulundu.

Samsung, bugün Q2 2022 sonuçlarını yayınladıktan sonra raporları yalanladı ve şirketin bunun yerine yaklaşmakta olan mobil Exynos işlemcisinin rekabet gücünü artırmaya odaklandığını ekledi. Ayrıca, önemli müşterilerin pazar payını artırmak için diğer fikri mülkiyet işletmeleriyle işbirliği yapmaya ve erken geliştirmeye başlamaya devam edecektir.

Bu açıklamalar, Mayıs ayında Kore'den gelen yanlış bir raporun Samsung'un 2023 ve 2024'te Galaxy amiral gemileri için Exynos sürümlerinden vazgeçeceğini söylemesinin ardından Samsung'un esasen yeniden başladığını gösteriyor. 1000'den fazla üyesi olan Samsung'un “Rüya Takımı”.

Raporlara göre Samsung, bu kritik çalışmaya odaklanmak için 2023 ve 2024'te yeni bir Exynos amiral gemisi CPU'nun piyasaya sürülmesini ertelemeye karar verdi. Galaxy S23 sadece bir Snapdragon işlemciye sahip olacak, bu da nedenini açıklıyor. Bir sonraki üst düzey yonga setinin 2025'te ortaya çıkması bekleniyor.

Counterpoint Research'e göre, MediaTek 2015'in dördüncü çeyreğinde küresel AP pazarına %33 payla liderlik ederken, onu %30 pay ile Qualcomm ve %21 ile Apple izledi. Samsung Exynos %4 idi.

Aynı gün, Samsung Electronics, ikinci çeyrekte DRAM ve NAND flaş sevkiyatlarının enflasyon ve ekonomik durgunluk nedeniyle tahminlerin altında kaldığını ve ayrıca yılın ikinci yarısında talep düşüşünün muhtemel olduğunu tahmin etti.

Konuyla ilgili yorum yapan Samsung, şunları ekledi:

Şu anda, sistem-on-chip (SoC) iş modelimizi yeniden düzenliyoruz ve orta ve uzun vadede rekabet gücümüzü güçlendirmek için bir plan izliyoruz." Özellikle yeni nesil mobil Exynos'un rekabet gücünü güçlendirmeye odaklanıyoruz ve önde gelen IP şirketleriyle işbirliğini güçlendirerek ve erken geliştirmeye başlayarak büyük müşterilerin pazar payını en üst düzeye çıkarmaya çalışıyoruz,

Samsung Electronics'in Foundry Business Başkan Yardımcısı Kang Moon-soo, şunları söyledi:

Orta ve uzun vadeli piyasa görünümünü ve küresel müşteri talebini analiz ederek yatırımımıza devam etmeyi planlıyoruz.