Samsung, Azalan Kâr Nedeniyle Yakında LCD Üretimini Bitirecek

Samsung, Azalan Kâr Nedeniyle Yakında LCD Üretimini Bitirecek

Raporda, o zamandan beri hiçbir yatırım planı ayrıntılarının açıklanmadığı ve LCD işinin çalışanlarının Quantum Dot işine transfer edilmesinin beklendiği belirtildi.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un son sıvı kristal ekran (LCD) üretim hatlarını kapatmayı planladığı bildiriliyor. GizmoChina'nın bildirdiğine göre, Samsung Display'in LCD işini kapatma kararı, şirket Çinli ve Tayvanlı meslektaşlarıyla zorlu bir rekabetle karşı karşıya kaldığı için Haziran 2022'ye kadar tamamlanacak.

OLED panellerin akıllı telefon pazarında norm haline gelmeye başlamasıyla şirket, organik ışık yayan diyot (OLED) ve kuantum nokta (QD) ekranlar üretmeye odaklanmaya karar verdi. Bununla birlikte, LCD panel üretiminin durdurulmasının ana nedeni, rapora göre girişimdeki azalan karlar. Yakın tarihli bir Ekran Tedarik Zinciri Danışmanları (DSCC), bir LCD'nin fiyatının, bileşenin en yüksek üretim dönemi olan Ocak 2014'teki fiyatının yüzde 36,6'sı olduğunu ortaya çıkardı.

Raporda, o zamandan beri hiçbir yatırım planı ayrıntılarının açıklanmadığı ve LCD işinin çalışanlarının QD işine transfer edilmesinin beklendiği belirtildi.

Samsung Display, LCD işini 2020'nin sonlarında kapatmaya karar vermişti, ancak planlar, Covid-19 salgını sırasında LCD panel fiyatlarındaki ani artış nedeniyle Samsung Electronics'in talebi üzerine ertelendi.