Sahte WhatsApp Sürümüne Dikkat Edin, Her Zaman Güvenilir Uygulama Mağazalarından İndirin

Sahte WhatsApp Sürümüne Dikkat Edin, Her Zaman Güvenilir Uygulama Mağazalarından İndirin

WhatsApp dünya çapında milyarlarca kişi tarafından kullanılıyor ancak popülaritesi istenmeyen ilgiyi beraberinde getiriyor ve kötü amaçlı yazılım sorunu platform için büyük bir endişe kaynağı haline geldi.

WhatsApp, dünya genelinde milyarlarca kişi tarafından kullanılan, piyasadaki popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Ancak bu, saldırganlar için bir yuva haline getirdi ve kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlarla dolu sahte Whatsapp sürümlerini kullanmaya zorladı. Bu sorunu her zaman biliyorduk, ancak bu hafta Meta WhatsApp Başkanı Will Cathcart, herkesin dikkatle izlemesi gereken birkaç ipucu paylaştı.

Cathcart, değiştirilmiş/sahte WhatsApp sürümüyle ilgili şüpheli görünmeyebilecek ancak akıllı telefonunuz üzerinde büyük bir etkisi olabilecek sorunların bir listesini paylaştı.

Bu başlıkta Cathcart, güvenlik ekibi tarafından WhatsApp'ın bu değiştirilmiş sürümlerinde bulunan gizli bir kötü amaçlı yazılımdan bahsediyor. Bu uygulamalar Play Store'un dışında mevcuttu ve bu da "HeyMods" adlı geliştiricinin Hey Whatsapp gibi uygulamaları dahil etmesini kolaylaştırdı.

Bu gibi uygulamaların yeni özellikler vaat ettiğini, ancak tek amaçlarının cihazlarınızdan kişisel bilgileri çalmak olduğunu açıklıyor. Cathcart, bu uygulamalarla ilgili ayrıntıların, ekosistemden çıkarılması için Google ile paylaşıldığından bahseder. Ayrıca Whatsapp'ın bu tür uygulamaları tespit etmeye ve engellemeye devam edeceğini de belirtiyor. WhatsApp'ın da HeyMods'a karşı yaptırım uyguladığını ve bu tür geliştiricileri sorumlu tutmak için yasal seçenekler arayacağını da sözlerine ekledi.

Ve kullanıcılar için WhatsApp'ı yalnızca güvenilir uygulama mağazalarından indirmelerini veya doğrudan Whatsapp'ın resmi web sitesinden yüklemelerini isteyen bir tavsiye ile konuyu tamamlıyor.

WhatsApp'ın bu tür hesaplar için katı bir mekanizması olduğundan ve sahte/değiştirilmiş sürümler kullanıldığı tespit edilirse hesaplar yasaklanabilir veya bunlara karşı başka işlemler yapılabilir.

WhatsApp başkanının öne çıktığını ve bu bilgileri paylaştığını görmek güzel, ancak Google'ın kötü amaçlı uygulamaların Play Store'da listelenmesini engellemek için hala çok çalışması gerektiği söylenmelidir. Sistemin geliştiği inkar edilemez, ancak değişen saldırı modları ile güvenliğin ihtiyaçlara göre yükseltilmesi gerekiyor.