Qualcomm, Apple'a Mobil Yongalarını Kullanması için Ödediği İçin AB'ye 1,05 Milyar Dolarlık Para Cezasına Başarıyla İtiraz Etti

Qualcomm, Apple'a Mobil Yongalarını Kullanması için Ödediği İçin AB'ye 1,05 Milyar Dolarlık Para Cezasına Başarıyla İtiraz Etti

Qualcomm, Apple'a LTE çiplerini iOS cihazlarında kullanması için ödeme yaptığı için AB antitröst düzenleyicilerinden 997 milyon euro (1.05 milyar dolar) para cezasına başarıyla itiraz etti.

Para cezası, 2018'de bir Avrupa Komisyonu soruşturmasının Apple'a yapılan ödemelerin, Qualcomm'un Intel gibi LTE yonga seti pazar rakiplerini engellemek amacıyla yapıldığı sonucuna varmasının ardından 2018'de uygulanmıştı.

Avrupa'nın ikinci en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme, AB'nin kararını iptal etti ve AB rekabet uygulayıcısı Margrethe Vestager'ı davanın ele alınması konusunda suçladı.

Hakimler, "Bir dizi usuli usulsüzlük Qualcomm'un savunma haklarını etkiledi ve Komisyonun Qualcomm'a karşı iddia edilen davranışa ilişkin analizini geçersiz kıldı" dedi.

"Komisyon, ilgili ödemelerin Apple'ın 2014 ve 2015'te piyasaya sürülecek belirli iPad modelleri için LTE yonga setleri tedarik etmek için Qualcomm'un rakiplerine geçme teşviklerini gerçekten azalttığına dair bulguları desteklemeyi mümkün kılan bir analiz sunmadı. "

AB rekabet uygulayıcısı, karara Avrupa'nın en yüksek mahkemesi olan AB Adalet Divanı'nda itiraz edebilir. Komisyon, sonraki adımlarını düşünmeden önce kararı dikkatle inceleyeceğini söyledi.

Karar, Vestager'ın Big Tech'e uyguladığı baskının bir başka acı verici gerilemesi. Bu kayıp, Vestager'ın, rakip AMD'yi dışlamak için yasadışı rekabet karşıtı uygulamalara giriştiği için 12 yıl önce Intel'e 1,06 milyar avroluk bir para cezası için Ocak ayında mahkemenin desteğini alamamasının ardından ikinci büyük yenilgisini temsil ediyor. Ocak ayından önce Komisyon, 20 yılı aşkın süredir büyük bir antitröst davasını kaybetmemişti.

Qualcomm'un cezası, AB antitröst şefi tarafından Google, Facebook ve Amazon dahil olmak üzere şirketlere rekabete aykırı uygulamalar nedeniyle uygulanan birkaç cezadan biri.