ProtonMail, İzleme Koruması Özelliğini Kullanıma Sunuyor

ProtonMail, İzleme Koruması Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Güvenli e-posta sağlayıcısı ProtonMail, yakın zamanda İzleme Koruması adı verilen yeni bir koruyucu özellik başlattı. Bu özellik, hizmet kullanıcılarını izleme girişimlerine karşı daha iyi korumayı amaçlıyor.

Hizmetin web arayüzünü kullanan ProtonMail kullanıcıları, hesapları için İzleme Korumasının varsayılan olarak etkinleştirildiğini fark edeceklerdir. İzleme Koruması, izleme piksellerini engeller ve varsayılan yapılandırmada bir kullanıcının IP adresini gizler.

Şirketler ve bireyler, e-postalara izleme bileşenleri ekleyebilir. İzleme pikselleri yaygın bir biçimdir. E-postaya küçük bir piksel görüntüsü eklenir ve e-posta açıldığında yüklenir. Görüntünün yüklendiği sunucu, kullanıcının konumu ve IP adresi gibi bilgileri ve istekten tarih/saat bilgilerini alır.

ProtonMail, izleme piksellerini e-postalardan otomatik olarak kaldırır. Kullanıcılar bu konuda arayüzde bilgilendirilir. E-posta başlığının sağ tarafını kontrol edin; ProtonMail, o e-postada engellediği izleyici sayısını gösteren bir sayı görüntüler.

protonmail-izleme-korumasi-ozelligini-kullanima-sunuyor.jpg

ProtonMail'deki e-posta başlığındaki simgeye tıklamak, hizmetin engellediği izleyiciler hakkında bilgi görüntüler. Her izleyici tam adresiyle listelenir ve alan adına göre gruplandırılır.

İzleme Koruması, uzak görüntülerin e-postalara nasıl indirildiğini değiştirir. Varsayılan davranış, uzak görüntüleri indirmek için genel bir IP adresine sahip bir proxy kullanır; bu, kullanıcının IP adresini korumak için yapılır.

Google'ın Gmail hizmeti de benzer bir özelliğe sahiptir. Uzak görüntüler, e-postalar açıldığında kullanıcı tarafından değil, Google sunucuları tarafından indirilir. Bu özellik, kullanıcının e-posta adresini korur, ancak bazı kullanıcılar için bir dezavantajı vardır. Gmail, uzaktaki içeriği e-postada otomatik olarak görüntüler; bu, istenmeyen içeriğin otomatik olarak görüntülenebileceği anlamına gelir.

ProtonMail, uzak içeriğin varsayılan olarak otomatik olarak yüklenmesini engeller, ancak davranışı otomatik olarak değiştirme seçeneği vardır.

ProtonMail kullanıcıları iki koruyucu özelliği aşağıdaki şekilde yapılandırabilir:

Ayarlar'a gidin > Ayarlar'a gidin > ProtonMail > E-posta Gizliliği'ne gidin
"Uzak içeriği yüklemeden önce sor" ve "e-posta izlemeyi engelle" arasında geçiş yapın.

İlk seçenek, uzak içeriğin şirketin proxy'si tarafından otomatik olarak yüklenmesini engeller. İçeriğin otomatik olarak görüntülenmesini isteyen kullanıcılar, bunu yapmak için "Uzak içeriği yüklemeden önce sor" seçeneğini kapalı konuma getirmelidir. Ayarın web arayüzü ve mobil uygulamalar için geçerli olduğunu unutmayın. Kapatırsanız, uzak içerik web sürümünde ve mobil uygulamalarda otomatik olarak yüklenir.

Yeni gizlilik özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.