Play Store, araya giren reklamlardan ve sahte uygulamalardan kaçınmak için kuralları duyuruyor

Play Store, araya giren reklamlardan ve sahte uygulamalardan kaçınmak için kuralları duyuruyor

Google, kullanıcıların gizliliğini korumak ve Android'deki uygulamaların kullanılabilirliğini iyileştirmek için önümüzdeki birkaç ay içinde Play Store'da kullanıma sunulacak yeni bir dizi kural ve politikaya sahiptir. Öne çıkanlar arasında, araya giren reklamlar yasaklanacak ve resmi gibi görünen sahte uygulamalar Google Play Store'dan daha sık kaldırılacak.

Android'de küçük oyunlar oynayanlar, araya giren reklamların yasaklanmasındaki en büyük değişikliği fark edecekler. 30 Eylül 2022'den itibaren uygulamalar artık "bir anda" tam ekran reklam gösteremeyecek. Yani oyun yüklenmeden önce, yeni bir seviyeye tıkladığınızda veya oyun sırasında rastgele.
Yeni kural ayrıca, hiçbir tam ekran reklamın, kullanıcının kapanmasına izin vermeden önce 15 saniyeden daha uzun sürmesine izin verilmeyeceğini belirtir. Yalnızca kullanıcının oyun içi fayda karşılığında görmeyi seçtiği reklamlar.

Sahte uygulamaları yasaklama

Bir diğer önemli politika değişikliği, şüphelenmeyen kullanıcılar tarafından Play Store'dan indirilmek üzere daha büyük uygulamalara benzer adlar ve logolar kullanan "sahtekar" uygulamaların yasaklanmasıdır. 31 Ağustos itibariyle Google, bu tür uygulamalarla daha da ağırlaşmayı vadediyor.

Politika güncellemesi, sağlıkla ilgili yanlış bilgileri yayan, uygulamalar tarafından VPN kullanımındaki değişiklikleri belirleyen ve geliştiriciler için yeni ayarlar getiren uygulamaların yasaklanmasını da içeriyor.